ARM, Şirketin Yeni ve Son Derece Verimli 64-bit Çekirdeği Cortex-A35’i Tanıttı

ARM’ın yıllık olarak düzenlediği geliştirici konferansı ARM TechCon’da şirketin yeni ve son derece verimli yeni çekirdeği Cortex-A35 tanıtıldı. Şu ana kadar ARM’ın 64-bit mimarisindeki güç açısından en tasarruflu çekirdeği Cortex-A53’tü. En güçlü çekirdekleri ise Cortex-A57 ve Cortex-A72 idi.

Eğer A35’i saymazsak ARM’ın 64-bitlik işlemci çekirdekleri üç adetle sınırlıydı. Ancak 32-bit mimarisi tarafında altı adet çekirdekleri bulunmaktaydı. En düşük güçlü A5’ten, en güçlüler A15 ve A17 tasarımlarına kadar birbirinden farklı altı çekirdek tasarımının bulunduğu 32-bit mimarisinde Cortex-A9 tasarımı, 64-bit mimarisindeki Cortex-A53 ile aynı segmentte yer almakta. Ancak 64-bit mimarisinde Cortex-A53’ün altında konumlanacak ve 32-bit mimarisindeki A5 ve A7 modellerine denk gelecek bir tasarıma ihtiyaç duyulmaktaydı. Cortex-A35 ile bu ihtiyaç giderilmiş oldu.

Bir akıllı telefonun maliyeti ekran tipinden, batarya büyüklüğüne; RAM miktarından, kullanılan yongada sisteme kadar birçok değişken tarafından belirlenir. ARM’ın hedefi ise, çok düşük seviyelerde güç tüketen Cortex-A35 tasarımı sayesinde akıllı cihaz dünyasına yeni katılacak olan bir milyar insana ulaşabilmek.

Cortex-A35 tasarımını baz alan işlemciler, yüksek güçlü Cortex-A72 tasarımını baz alan işlemcilerden daha düşük maliyetlere sahipler. Ayrıca ilk bahsettiğimiz tasarımda güç tasarrufu ön planda olduğu için telefon üreticilerinin daha düşük kapasitede pil kullanmalarının önü de açılmış oluyor.

Yapabilecekleri ve sağladığı performans açısından 64-bit mimarili yeni Cortex-A35 çekirdeği, ARM’ın diğer işlemcileriyle tamamen boy ölçüşebilecek seviyede. 32-bit mimarili Cortex-A7 çekirdeğinden %10 daha az güç tüketen işlemci, aynı işlemciden %6 ile 40 oranında daha yüksek bir performans sunmakta. Daha yüksek performanslı Cortex-53 ile kıyaslandığında ise %25 oranında daha küçük bir zar alanına sahip olan Cortex-A35 işlemcisi bu sayede daha yüksek performanslı kardeşinden %32 oranında daha az güç tüketmekte.

Aynı zamanda big.LITTLE mimarisine de uyumlu olan Cortex-A35, bu sayede daha performanslı çekirdekler olan Cortex-A72 ve Cortex-A57 ile eşleştirilebilme imkanı sunmakta. Üreticilerin güç tüketimini göz önünde bulundurarak ileride dört Cortex-A35 ve dört Cortex-A53 çekirdeğini bir arada kullanacağı kombinasyonlar yaratacaklarını düşünmek yanlış olmaz.

Sonuç olarak Cortex-A35, ARM’ın sahip olduğu en tasarruflu 64-bitlik çekirdek tasarımı. Bu özelliğiyle birlikte big.LITTLE mimarisine uyarlanabilir olması ve yüksek oranda ölçeklenebilir olması, kullanım alanının oldukça geniş olacağını tahmin etmemize olanak sağlıyor.

İşlemcinin tasarım detayları ARM’ın işlemci üreticisi ortaklarıyla paylaşılmış durumda. 2016 yılının sonlarına doğru içinde Cortex-A35 çekirdekleri bulunan işlemciler görmemiz ise oldukça yüksek bir ihtimal.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz