Bu İki Bilmecede Gerçeği Bulabilir misiniz?

0
1868
Pixabay

SORU BİR:

İki sınıf insandan, savaşçılar ve lordlardan oluşan bir topluluk var. Birbirlerine benzedikleri kadar, birbirlerinden farklılar da. Onlar hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, savaşçıların her zaman doğruyu söylemesi ve lordların ise her zaman yalan söylemesi. Bu kuralın istisnası yok.

İki kişi yan yana bekçilik yapıyor ve bölgeyi gözetliyor. Bunlardan biri yeşil, diğeri de kırmızı giysili. Eğer hangisinin ne tip vatandaş olduğunu doğru şekilde belirleyebilirseniz, bir işaretle geçebilirsiniz.

Yeşil giyen şöyle söylüyor: “Arkanda en az bir lord duruyor.” Yeterince basit. Fakat bu cümleden çok bilgi toplayabilirsiniz. Bu kişiler hangi tip adalı?

Cevap için buraya tıklayın (Sürprizbozan!)
    Yeşil olan savaşçı, kırmızı olan ise bir lord. Bu durum, yeşil olan savaşçı veya lord ise geçerli. Fakat yeşil olan lord olsaydı, yalan söylüyor olurlardı. Bu yüzden yeşil sadece bir savaşçı olabilir ve bu durumda kırmızı da lord olur.

 

SORU İKİ:

Doğru cevap verirseniz yolculuğunuza devam edersiniz. Kısa süre sonra, bir yol ayrımına geliyorsunuz ve bölgede yaşayan başka bir ikili nöbet tutuyor ve sizin gelmenizi bekliyor.

Bu sefer, birinin lord ve birinin savaşçı olduğunu kesin olarak biliyorsunuz. Ayrıca tesadüf bu ya, kalacağınız hanın nerede olduğunu biliyorlar. Fakat siz hangisinin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Hangi istikametin sizi kalacağınız yere götüreceğini çözmek için sadece bir soru sorma hakkınız var. Hangi soruyu sorarsınız? (İpucu: Öyle bir soru sorun ki; hem savaşçı, hem de lord aynı cevabı versin.)

Cevap için buraya tıklayın (Sürprizbozan!)
    1. Diğer kişi, doğru yere ulaşmam için hangi yöne gitmemi söyleyecek? Eğer sorduğunuz kişi bir savaşçıysa, diğeri bir lord olmalı. Lord yalan söyleyecek ve gidilecek yerin tersini gösterecek. Eğer bu kişi bir lord ise, diğeri savaşçı olacak ve doğruyu söyleyecek; fakat lord, savaşçının söylediği şeyle ilgili yalan söyleyecek. Her iki durumda da, doğru istikametin tam tersini elde edeceksiniz.

Claire Maldarelli/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here