Çin’den İHA düşüren lazer

0

Çin’in Fizik Mühendisliği Akademisi, ileri teknoloji firmalarıyla işbirliği içinde geliştirdiği 10 kilowattlık lazer silahıyla insansız hava araçlarını düşürüyor.

Bir grup Çinli firma kentsel alanlarda kullanıma yönelik güçlü bir anti İHA lazeri geliştirdi. Konsorsiyumun başını Çin Fizik Mühendisliği Akademisi çekiyor. Önümüzdeki yıllarda kuadkopterler ve elle fırlatılan İHA’lar hobi tutkunlarının, eylemcilerin, gazetecilerin, şirketlerin yanı sıra, büyük olasılıkla teröristlerin de gözdesi olacak. Washington’dan Londra’ya, Moskova’dan Jakarta’ya, bütün terörle mücadele örgütlerinin ortak korkusu, teröristlerin mini İHA’larla saldırı düzenlemesi ve bunları bombalama amaçlı kullanması.

Geliştiricilere göre, 10 kilowattlık bu lazer 50 metre irtifada 180 km/s hızla uçan İHA’ları 2 kilometre uzaktan yok edebiliyor. Lazer, nişanlama için elektro optik algılayıcılar kullanıyor ve bir ateş çözümünü beş saniye içinde hesaplıyor. Anti İHA lazeri tek bir testte 30’dan fazla İHA’yı vurmak gibi kusursuz başarıya da sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz