Dev Megalodon Köpek Balığı, Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük Olabilir

0
3
Fotoğraf: Kristen Grace/Florida Doğa Tarihi Müzesi

Şimdiye kadar Dünya okyanuslarında yüzen en büyük köpek balığı, taşılbilimsel kayıtlardaki bir hayalete benziyor.

Megalodon (Otodus megalodon) çoğunlukla, kıkırdak iskeletinin milyonlarca yıl önce çürüyüp yok olmasından sonra geriye kalan dev dişleriyle biliniyor. Bilim insanları da bu dev canavarın boyutunu, muhtemelen kolaylıkla sığabileceğiniz büyüklükte bir çenede yer alan ve eliniz kadar büyük olan bu dişlerden tahmin ediyor.

Megalodonun dişlerinden biri. Fotoğraf: Kristen Grace/Florida Doğa Tarihi Müzesi

Fakat bir köpek balığının boyutunu dişlerden (ve birkaç omurgadan) tahmin etmek, yüzde yüz bilimsel bir yöntem değil; özellikle de günümüzdeki köpek balıklardan farklı yapıda olabilecek, nesli tükenmiş bir hayvan söz konusu olduğunda. Sonuçta bu hayvan, bir dizi şekil aralığı sergiliyor. Megalodonun boyut uzunluğuna yönelik tahminler yaklaşık 11 metreden başlayıp, 40 metrenin üzerine kadar çıkıyor fakat genelde 15 ila 18 metre arasında bir yerde toplanıyor.

Megalodonun boyutunu diş genişliğine göre hesaplamada kullanılan yeni bir yöntem, bu rakamların gereğinden düşük olduğunu akla getiriyor. Yeni tahmine göre bu dev köpek balığının uzunluğu, 20 metre civarı. Palaeontologia Electronica bülteninde yayımlanan keşif, yeni değeri hesaplayan öğrencilerin yardımıyla şans eseri gerçekleşmiş.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here