Nasıl YouTube Yıldızı Olunur?

Nasıl YouTube yıldızı olunur?

(MKBHD sunar)

22 yaşındaki çoğu gencin elektronik aygıtlara ilişkin bir fikri vardır. Ama onları dinleyecek üç milyon hayrana çoğu sahip değildir. Marques Brownlee (MKBHD adıyla biliniyor) yedi yıl önce açtığı YouTube kanalına milyonlarca insanı toplamış bir internet ünlüsü. Zekice ve eğlenceli akıllı telefon tanıtımları, kutu açılışları ve teknolojiye dair her şey konusunda yürüttüğü fikirler, onu en etkili teknoloji video blogcuları arasına sokuyor.

Marques’ten ipuçları

En iyilerden öğrenin
“Bir filmde ya da klipte beğendiğim bir sahne görünce, ne olduğunu, nasıl yapıldığını Google’dan araştırıyorum. YouTube’da bir sürü öğretici video izliyorum. Ne kadar sık yaparsam o kadar çoğunu hatırlıyorum ve benim için o kadar kolaylaşıyor.”

Düzenlemek üzere çekin
“Etkinliklere katıldığımda kaydetmek istediğim her şeyin önceden bir listesini çıkarıyorum, çekimi yapıyorum, sonra sesi otele döndüğümde kaydediyorum çünkü daha kontrollü bir ortam. Sonradan hangi efektleri ekleyeceğimi bilerek çekim yapıyorum.”

Çektiğinizin üstüne konuşun
“Önemli bir şeyleri atlamayayım diye konuşma için notlar çıkarıyorum. Senaryodan çok sohbet havasında. Eğer videoların hepsini bir senaryoya göre çekseydim hiçbir şey zamanında yetişmezdi.”

İşte MKBHD’nin kullandıkları:

 

1

yamaha_hs8_mkbhd_setup_popular_science

Yamaha HS8
Mühendisler Yamaha’nın stüdyo monitörlerinin tüm frekanslarda hassas ses ürettiğine güveniyor. İyi ses asla ihmal edilmemeli.

2

asus_monitor_4k_mkbhd
Asus PA328Q
MKBHD’nin yeni model monitörü daha iyi ergonomi, 4K piksel ve hataları hemen fark etmeyi sağlayan hassas renk doğruluğuna sahip.

3

mac_pro_mkbhd_marques_brownlee_setup_2015
Apple Mac Pro
YouTube 4K videoyu destekliyor ama Apple’ın kule kasalı PC’si aynı anda üç adet 5K ekranı çalıştıracak güce sahip. Modası kolay kolay geçmeyecek.

4

red_weapon_dragon_mkbhd_marques_brownlee_youtube
Red Weapon Dragon
Red’in kameraları ucuz değil ama en yüksek çözünürlük olan 6K’da çekip yapabilen ve kullanıcı tarafından yükseltilebilen aygıtlar.

5

sigma-18-35mm-mkbhd_marques_brownlee_2015
Sigma 18-35mm F/1.8 lens
Sigma’nın lensleri keskin görüntüler yakalıyor ve loş ortamlarda bile kristal berraklığında sonuçlar sunuyor.

6

sound_devices_d-48_mkbhd_popsci
Sound Devices Mixpre D-P48
Pille çalışan bu saha mikseri, film çekimi sırasında netlik sağlamak için ön güçlendirici (preamp) olarak kullanılabiliyor. Ya da ses kaydı sonrasında hataların üstüne dublaj yapabiliyorsunuz.

7

sennheiser_mkh_418_mkbhd
Sennheiser MKH416
Ortam gürültüsünü kesmek çok önemlidir. “Shotgun” türü bu mikrofon, sadece doğrultulduğu yerden ses alıyor. Bu sayede viral videonuzun sesi kulağa tam istediğiniz gibi geliyor.

8

logitech_master_mx_mouse_mkbhd_youtube
Logitech Mx Master Mouse
Bu farenin yan tekeri dikey olduğu gibi yatay kaydırmaya izin veriyor. Aynı anda üç aygıtla eşleşebiliyor ve düğmeye tek basışınızla bunlar arasında geçiş yapabiliyor.