Pinpon silahı

Havalı tüfek teknolojisiyle
480 km/s hızla pinpon topu fırlatın

psc1115_history-photo

Profesyonel bir masatenisi oyuncusu topu 110 km/s hızında fırlatabilir. Kendi deneyimimden yola çıkarak söylüyorum, bu hızda bir topu karşılamak çok ama çok güç. Peki ya bundan dört kat hızlı gelen bir topa en iyi masatenisi oyuncuları karşılık verebilir mi? Öğrenmek için topları neredeyse ses hızının yarı hızında fırlatan bir pinpon tüfeği tasarladım.

Silah, gücünü Boyle Yasası’ndan alıyor. Yasayı şöyle basitleştirmek olanaklı: Basınçla hacim ters orantılıdır. Örneğin havayı yüksek basınç altında küçük bir kaba koyup sonra daha geniş bir yere (örneğin silahın namlusuna) aktarırsanız basınç düşer. Bu da havanın hacminin bir anda genleşmesine ve aynı mekânı paylaştığı diğer nesneleri, örneğin mermiyi dışarı fırlatmasına yol açar.

Boyle Yasası tarihsel bakımdan en önemli havalı tüfeklerden birinde de kullanılmıştır. Bu, Amerikan Keşif Birliği Havalı Tüfeği. 18. yüzyıl sonunda Avusturya ordusu tarafından kullanılan bu tüfek, 1803-1806 arasında gerçekleşen Lewis ve Clark keşif seferinde Meriwether Lewis’in silahı olarak ünlendi. Söz konusu tüfeği Virginia Askeri Enstitü Müzesi’nde hâlâ görmek mümkün.

Ben ise Lewis’in tüfeğinin bir benzerini PVC borusundan yaptım. Küçük bir boru parçası hava rezervuarı olarak görev yapıyor. Yapı marketten 15 dolara aldığım bir bahçe sulama fıskiyesi vanası ise açıklığı kontrol ediyor. Valfin üst kapağını kompresörümün üfleyici kısmına bağladım, sonra bisiklet pompasıyla hava ekleyerek rezervuarın basıncını artırdım. Tetiği çektiğimde valf açılıyor ve rezervuardaki yüksek basınçlı hava, namlu rolü üstlenen uzun PVC borusuna doluyor. Gaz genleşirken, namluya daha önceden yüklenmiş olan pinpon topunu da fırlatıyor.

Bir balistik kronografla yaptığım hız ölçümlerinde saatte 480 km’yi bulan hızlar gördüm. Peki, bu hızda atılan bir servisi başarılı bir masatenisi oyuncusu karşılayabilir mi? Tüfeğin basıncını ayarlayıp kendime bir gönüllü buldum. Gerisini alttaki videoda görebilirsiniz.

Dikkat: Malum sebeplerden ötürü pinpon tüfeğinin önünde durmayın.

Kendi pinpon silahınızı yapın
Bu alet pinpon topunu çok yüksek hızda fırlatıyor ve yapması da zor değil. Hava basıncını düşürmenin bir yolunu bulmadığınız sürece masatenisi oynarken kullanmanızı önermem. Örneğin, basınç rezervuarında 10 psi’den fazlası varsa, bu silahın namlusunun önünde durmasanız iyi edersiniz.

Başınızı ve göğsünüzü koruyun ve her zaman olduğu gibi, tüm riskler size ait. PVC üreticileri, kendi ürünlerinin basınçlı ortamlarda kullanılmasını önermiyor. Burada tarif edilen nispeten düşük basınçlarda hiçbir sorun yaşamdıysam da, tehlikeli olabilir. O yüzden PVC’yi kullanırken de risk size ait. İsterseniz plastik boru yerine çelik boru da kullanabilrisiniz.

Malzemeler
(1,5 metrelik) 38 mm çaplı PVC boru
(1) 38 mm’lik soketten sokete bağlantı
(2) 38 mm’lik boru ağızlığı X 2,5 cm’lik daraltıcı dişi rakor
(2) 2,5 cm’lik NPT demir boru nipeli
(1) 2,5 cm’lik sulama fıskiyesi valfi
(1) Sıkıştırılmış hava tabancası (0,6 mm NPT hava bağlantısı olanlardan alın)
(45 cm) 7,5 mm çaplı PVC borusu
(1) 7,5 mm’lik soket tarzı PVC uç parçası
(1) 0,6 mm NPT hava tankı valfi
(1) 0,6 mm NPT 0-60 psi manometre
(1) 0,6 mm çaplı 2,5 cm uzunlukta NPT pirinç altıgen ya da düz nipel
Bant
Vinil ya da alüminyum bant
Pinpon topu

1. KISIM – Fıskiye vanasını modifiye edin

Bu vanalar bahçe sulamada kullanılıyor.
1. Vanayı sökün. Kimilerinin vidası üstten sökülüyor. Bazılarında ise gövdenin üst kısmını tutan vida ya da cıvataları sökmeniz gerekiyor.
2. Vananın göbeğine matkapla üstten 1,1 cm’lik bir delik açın. Kılavuz tutacağına 0,6 mm’lik bir NPT kılavuz yerleştirip demin açtığınız deliğe diş ekleyin.

modified_sprinkler_valve

Resim modifiye fıskiye vanası

1. 0,6 mm çaplı 2,5 cm uzunluktaki pirinç NPT nipelin bir ucunu tecrit macunuyla kaplayıp açtığınız deliğe vidalayın ve sızdırmaz hale getirin.
2. Tecrit macununu pirinç nipelin diğer ucuna da sürün, sonra hava tabancasının 0,6 mm’lik NPT ucuna vidalayın.
3. Solenoid hava deliğini saç vidasıyla kapatın, sonra vidanın üstünü epoksi ya da sıcak silikonla kaplayın. Üst kısmı valfin göbeğine tekrar vidalayın.

2. KISIM – Basınç rezervuarı

near_supersonic_shooter_assembly_diagram

Resim: Pinpon silahı birleştirme şeması

1. Birleştirme şemasına bakın. 7,5 inçlik PVC uç parçasının tam ortasına Schrader valfi için, 7,5 cm çaplı borunun kenarına ise manometre için 38 mm’lik bir delik açın. 0,6 mm’lik NPT boru kılavuzuyla deliğe 0,6 mm NPT dişleri açın. Tecrit macunu sürün, sonra 0,6 mm’lik tank valfini uç parçasına, manometreyi ise boruya yerleştirin.
2. PVC yapıştırıcı kullanarak rezervuarı şemada görüldüğü gibi birleştirin. Tüm yapıştırma ve astarlama talimatlarına dikkatlice uyun.
3. Basınç rezervuarını düzgünce bantla sarın.

 

3. KISIM – Birleştirme
1. Modifiye ettiğiniz valf düzeneğini basınç rezervuarının 2,5 cm’lik dişi açıklığına vidalayın.
2. Valf düzeneğini namludaki 2,5 mm’lik dişi açıklığa vidalayın ve sızıntıyı önlemek için tecrit macunu kullanın.
3. Kompresörle rezervuardaki hava basıncını 15 psi’ye çıkarın. Manometreden kaçak olup olmadığını kontrol edin, varsa bağlantıların üstüne spreyle sabunlu su sıkıp kabarcık çıkıyor mu diye bakın. Sonra hava tabancasının tetiğine basıp valfin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. İşiniz bittiğinde rezervuardaki havayı boşaltın.

ÇALIŞTIRMA

Dikkat: Silahı kullanmadan önce aşağıdaki güvenlik talimatlarına uyun:
– Kullanırken risk size aittir
– Koruyucu gözlük takın
– Bu silah büyük zarar verebilecek hızda atış yapmaktadır
– Namludan içeri bakmayın
– Namlunun nereye baktığına dikkat edin. Namluyu sadece vurmak istediğiniz hedeflere yöneltin.

1. Pinpon topunu namludan içeri koyup itebildiğiniz kadar içeri itin.
2. Kompresör bağlayıp rezervuarı basınçlı hale getirin. Unutmayın ki basınç arttıkça silah daha tehlikeli bir hal alıyor.
3. Silahın uygun bir hedefe dönük olduğundan eminseniz tetiği çekin. Silah büyük bir gürültüyle ve şaşırtıcı bir güçle ateş edecek.