Sıçanlara Yeni Duyu Kazandırıldı!

0

ratlight

Duke Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, sıçanlara ek bir duyu verdi. Dış ortamı zaten algılayabilen fareler bu operasyon sayesinde kızılötesi ışınları da görebilir hale geldi. Daha önceki çalışmalarda ise Duke Üniversitesi’nden Miguel Nicolelis ve Eric Thompson, sıçanlara kızılötesi ışınları belli belirsiz algılayabilecekleri ek duyular sağlamıştı.

İlk projede, sıçanların kafalarına yerleştirilmiş kızılötesi alıcıların beyni uyarması sayesinde kızılötesi ışın yayan kaynağa yaklaştıklarını anlıyorlardı. Ancak bu yeni hislerine alışmaları uzun sürelerini almıştı. Yeni versiyonda ise elektrotlar duyusal korteksin olduğu bölgeye yerleştiriliyor. Kabaca, bu elektrotların sıçanları yönlendirmesi sıcak-soğuk oyunundan daha fazlası değil. Aldıkları uyartılara göre yönlerini belirliyorlar. Bu versiyonu farklı kılan, elektrotların görsel korteksin olduğu bölgeye yerleştirilmesi. Bu sayede sıçanlar yeni duyularına çok daha hızlı alışıyor.

Daha öncesinde Nicolelis, görme engeli olan hastalar için çıkış yolu aramıştı. Bu yol engeli kaldırmak değil, yeni bir duyu eklemekti. Bu çalışmada, en azından sıçanlar üzerinde, bunun mümkün olduğu görüldü ve insanlar üzerinde denenmesinin de hiçbir zararı yok gibi görünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz