Yeni Rapora Göre, Gezegeni Kurtarmak İçin Aşırı Zenginlik Sorununun Ele Alınması Lazım

0
2303
freestocks/Unsplash

Eğer iklim krizini çözme konusunda gerçekten ciddiysek, ekonomimizin karşı konulmaz tüketim ‘gücünü’ ele almaya başlamamız gerekiyor. Nature bülteninde yayınlanan yeni bir rapor böyle söylüyor.

Para sahibi olmak sık sık özenilecek bir şey gibi resmedilse de, en zengin ülkeler ve bireyler aynı zamanda en büyük çevre yıkımını gerçekleştiriyor. Eğer şahlanan ekonomik büyümeyle bu yönde gitmeye devam edersek, gezegenimizin çeşitli kısımları yaşanılamaz hale gelecek.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde ekolojik iktisatçı olan Julia Steinberg, şöyle öne sürüyor: “Kendimizi kötüleşen iklim krizinden korumak için, eşitsizliği azaltmalı ve servet ile onu elinde bulunduranların tabiatı gereği iyi olduğunu söyleyen görüşe meydan okumalıyız.”

Mevcut bilgilere ve bilim camiasının önerilerine dayanan bu yeni bakış açısını oluşturan takımın içerisinde çevre bilimciler, mühendisler, fizikçiler ve iktisatçılar bulunuyor.

Varlıklı hanelere yönelik mevcut literatürü inceleyen araştırmacılar, zenginliğin küresel çevreye etki konusunda en güçlü belirleyici olduğunu bulmuşlar. Daha kapsamlı araştırınca, bu ağır ayak izinin arkasında hangi kuvvetlerin yattığını da tanımlamışlar.

Konu üzerine yapılan araştırmaların büyük bölümü, çevresel etkilerde en büyük itici güçlerin teknoloji değişimi (ki etkimizi azaltabilir) ve tüketim (etkimizi hızlandırmış) olduğunda hem fikir olsa da; görünüşe göre tüketim, onlarca yıldır teknoloji değişimini geride bırakıyor. Üstelik bu durum, çok sayıda tekil ülkenin yanısıra dünyanın tamamı için de geçerli.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here