1.000 Kişi Üzerinde Yapılan Çalışma, Yeni Yıl Hedeflerinize Bağlı Kalmaya Yardımcı Olan Bir Hileyi Gösteriyor

0
1542
fotografierende/Unsplash

2021 yılında bir şeye başlamayı veya bir şeyi değiştirmeyi mi hedefliyorsunuz? Yeni yıl hedefleriniz ne olursa olsun, bunları uzun süreli takip etmenizi sağlayacak kanıta dayalı bir yöntem var: Her şey, uygun sözcükleri seçmekte yatıyor.

Kendinize bir şeyi bırakacağınızı veya bir şeyden kaçınacağınızı söylemek yerine, bir şeyi yapmaya başlayacağınızı söyleyin. Örneğin; çok fazla boş boş oturmayı bırakmak yerine, düzenli şekilde spor şekilde spor yapmayı hedefleyin.

1.066 katılımcının 12 ay boyunca takip edildiği bu çalışmada, “yaklaşım yönelimli” hedeflere sahip deneklerin yüzde 58,9’unun hedef koyduktan bir yıl sonra kendilerini başarılı gördükleri bulunmuş. “Kaçınma yönelimli” hedeflere sahip kişilerde ise bu oran yüzde 47,1 olmuş.

İsveç’teki Stockholm Üniversitesi’nde çalışan psikolog Per Carlbring, “Örneğin hedefiniz kilo vermek amacıyla tatlı şeyler yemeyi bırakmaksa; başarma ihtimaliniz, eğer ‘günde birkaç kez meyve yiyeceğim’ derseniz en yüksek oluyor” diyor.

“Ardından, tatlı yiyecekleri daha sağlıklı bir şeyle değiştiriyorsunuz. Muhtemelen kilo veriyor ve hedefinizi de tutturuyorsunuz.”

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here