1.000 Yıllık Soğan Sarımsak Tarifi, Laboratuvardaki Antibiyotiğe Dirençli Biyofilmleri Öldürüyor

0
Bald'ın Reçete Kitabı. Britanya Kütüphanesi.

Ölümcül bakteriler çağdaş antibiyotiklere karşı daha dirençli hale geldikçe, bazı araştırmacılar ipucu bulmak üzere antik tıbbi metinlere yönelmişler. Görünüşe göre 1.000 yıl öncesine uzanan bir ortaçağ merhemi, günümüzdeki birçok antibiyotiğin başaramadığını başarabiliyor.

Araştırmacıların “antikbiyotik” şeklinde adlandırdığı bu tarif, ortaçağ İngiltere’sindeki en eski tıbbi ders kitaplarından birinde; Bald’ın Reçete Kitabı‘nda bulunmuş.

Bu kalın kitapta yer alan reçetelerin pek çoğu günümüzde çok geçerli olmasa da (bunların arasında, gece ziyarete gelen cinleri durdurma merhemi de var); ‘Bald’ın göz ilacı’ gibi diğer reçeteler, modern tatkiklere daha iyi dayanıyor.

Önceki araştırmaların üzerine ekleme yapan bilim insanları, doğal malzemelerden meydana gelen bu karışımın (sarımsak, soğan veya pırasa, inek safrası ve şarap) pekala antiseptik nitelikte olabileceğini göstermiş. Aslında, günümüzde kullanılan birden fazla ilaca dirençli hale gelen bir grup tehlikeli bakteriye karşı işe yaradığı görülüyor.

15 tanesi soğanla ve (eski İngilizce çevirisinden tam emin olmak amacıyla) 15 tanesi pırasayla olmak üzere Bald’ın göz ilacından 75 tane hazırlayan araştırmacılar, bu antik tarifi teste tabi tutmuş.

Geçmişte, bu tarifin Staphylococcus aureus bakterisini öldürdüğü gösterilmiş. Şimdiyse Warwick Üniversitesi’nde çalışan Jessica Furner-Pardoe’nun önderliğinde yürütülen ve iki gün önce yayımlanan yeni bir çalışma, bu sonuçları destekliyor: Bakteriler, biyofilm olarak bilinen ve özellikle güçlü olan yapılar oluşturduğunda bile merhemin etkili olduğu görülmüş.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz