10.000 Çocuğun Beyni Gelişim Süreçleri Boyunca İzlenecek

0
Uzun soluklu çalışmada binlerce çocuk genç yetişkinliklerine kadar sosyal, duygusal ve bilişsel gelişim açısından takip edilecek.
Uzun soluklu çalışmada binlerce çocuk genç yetişkinliklerine kadar sosyal, duygusal ve bilişsel gelişim açısından takip edilecek.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) 10 yıl sürecek beyin gelişimi çalışmasına katılacak 10.000 çocuk arıyor. Çocukları 9-10 yaşlarından genç yetişkinliğe kadar izleyecek olan Genç Beyinlerin Bilişsel Gelişimi (ABCD) çalışmasına çocukların kabulü başladı.

Araştırmacılar çocuklarla görüşecek, beyinlerini görüntüleyecek ve çocukları çeşitli davranışsal testlere tabii tutacaklar. Çalışma çocukların ve gençlerin sigara kullanımı, az uyku, bilgisayar oyunları oynama ve spor yapma (bazı durumlarda spor sonucu oluşan kafa yaralanmaları) gibi çeşitli deneyimlerden nasıl etkilendiklerine açıklamalar getirmeyi hedefliyor.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü müdürü Francis S. Collins bir açıklamasında beyin gelişiminin yirmili yaşların ortasına kadar sürmesi beyni çeşitli etkilere karşı hassas hale getirdiğini dile getirdi. Çocukları izlemek, gençlere fırtınalı ergenlik dönemlerini atlatıp sağlıklı ve üretken yetişkinler olma yolunda nelerin yardım ettiğini daha iyi kavramamıza imkân verecek.


Çeviren: Gülşah Bayraktar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz