10 Dakika Koşmak, Beynin Performansını Artırabilir

0
715
Fotoğraf: Alex McCarthy/Unsplash

Koşmak, zihin sağlığını iyileştiren faydalı bir faaliyet olabilir. Tsukuba Üniversitesinde çalışan araştırmacılar sadece on dakika yapılan orta-yoğun dereceli koşunun, çift yanlı prefrontal korteksin çeşitli kısımlarına giden bölgesel kan akışını artırdığını keşfetmişler. Beynin bu bölgesi, ruh halini düzenlemede ve yürütücü işlevlerde önemli bir rol oynuyor. Bulgular, zihin sağlığına fayda sağlayacak geniş çaplı tedavi önerilerinin geliştirilmesine katkı sunabilir.

Fiziksel faaliyetin ruh halini iyileştirmek gibi birçok faydası olduğunu gösteren belirgin kanıtlar mevcut. Fakat yapılan önceki çalışmalarda, en sık incelenen egzersiz şekli bisiklet sürmek olmuş. Ancak koşu yapmak, insanların sağlığında her zaman önemli bir rol oynamış. İnsanların evrimsel başarısı ile insan koşusunun efor biçimini sürdürmedeki kabiliyetini de içinde barındıran (ör. sürat koşusunun aksine tempolu ve yavaş koşmak) benzersiz biçim ve verimliliği, birbiriyle yakından bağlantılı.

Bu gerçeğe rağmen, koşmanın ruh hali ve yürütücü işlevleri kontrol eden beyin bölgelerindeki etkileri bugüne dek incelenmemiş. Makalenin yazarlarından Profesör Hieaki Soya şöyle aktarıyor: “Koşu sırasında denge, hareket ve ileri itişte eşgüdüm sağlamak için gereken yürütücü kontrolün boyutu göz önüne alındığında, prefrontal kortekste etkinleşen nöron sayısında artış olması ve bu bölgedeki diğer işlevlerin beyin kaynaklarında meydana gelen bu artıştan fayda görmesi mantığa uygun.”

Çalışma iki hafta önce Scientific Reports bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Tsukuba Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here