Köpekbalığı Saldırısından Sonra Sörfe Geri Dönebilmek İçin Yeni Bir Protez Üretti

1
Köpekbalığı saldırısı kazazedesi Colin Cook Cook'un farklı parçalardan sörf tahtası yapma deneyimi, gerektiğinde ona protez yapmasını sağladı.
Kaybettiği bacağı onu durdurmadı.
Köpekbalığı saldırısı kazazedesi Colin Cook
Cook’un farklı parçalardan sörf tahtası yapma deneyimi, gerektiğinde protez yapmasını sağladı.

Bir yıl kadar önce 26 yaşındaki Colin Cook, Hawaii’de sörf yaparken yaklaşık 4 metrelik bir kaplan köpek balığı onu tahtadan düşürdü, sol bacağını kaptı ve onu suya sürükledi. Köpek balığının burnunu yumruklamasıyla, Cook’un bacağı dizinden ayrıldı. Yüzeye çıkmayı başardıktan sonra yakınındaki sörf tahtasının desteğiyle kıyıya ulaşabildi. Saldırının ertesi  günü, ellerindeki ve ayağındaki yaralara yapılan cerrahi müdahaleden sonra Cook hastane yatağındayken dahi sörfe nasıl geri dönebileceğini araştırıyordu.

Cook “Bunun, sörfle arama girmesine izin vermek istemedim,” diyor. Ancak haberler korkunçtu: Yapılan diz üstü ampütasyon, tahta üzerinde durması gereken bacağı saf dışı bırakıp, vücudun ağırlık dengesini bozuyordu. Diz üstü ampütasyon yapılan sadece 3 kişi şimdiye kadar sörf tahtasında durabilmiştir.

“Bunun, sörfle arama girmesine izin vermek istemedim.”
Colın Cook

Cook, acı dolu bir rehabilitasyon için ailesinin Rhode Island’daki evine geri taşındıktan sonra; karbon-fiber yarış yatları parçalarını tasarlayıp, üreten çocukluk arkadaşları, Brendan Prior ve Max Kramers’la, özellikle sörfçüler için yapılmasını istediği ilk diz üstü protezi hakkında görüşmeye başladı.

Bacağın, hem vücut ağırlığını taşıyabilecek ve tahta hissini verebilecek kadar gergin; hem de hızlıca manevra yapmasını engellemeyecek şekilde diz ve bilek bölgelerinde esnek olması gerekiyordu. Prior, “Ağırlık merkezini ayağının ortasıyla dengeleyebilsin diye, yapacağımız şeyin bir diz işlevi görmesini istedik,” diyor.

İlk denemede, ayak kısmı ters ‘Y’ şeklinde olan siyah kavisli bir bileşim olan protez, Cook’un ayakta duramayacağı kadar uzundu. Sonraki denemedeyse ekip, bacağı kısalttı ve diz açısını değiştirdi. Ayrıca ayağa biraz da açı eklediler; dışa basık bir ayak görünümünde ancak, Cook’un duruşuna ve dengesine yardımcı oluyor.

Cook saldırıdan yedi ay sonra, ev yapımı protezini Rhode Island’ta kullanarak sörf yapmaya başladı. İlk başta tuhaf ve zor olmasına rağmen, bacağına küçük ayarlamalar yaparak, tekniğini buna uyarladı. Geçtiğimiz ağustosta Hawaii’ye döndü ve her gün sörf yapıyor.

Cook şöyle diyor: “Bunun üstesinden gelmek, tekrar sörf yapabilmek ve arkadaşlarımla beraber kendi protezimi geliştirmek hayatımdaki en büyük başarımmış gibi geliyor; ‘Neredeyse bunu yüksek sesle dile getirince olanlara inanabiliyorum.”


Çeviren: Zeynep Seziş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz