1,5°C’lik Sıcaklık Artışı, Kıyısal Türlerde Önemli Değişimlere Sebep Olabilir

0
197
Cornwall şehrinde bulunan Bode kasabasında açığa çıkan kayalarda bulunan deniz türleri. Fotoğraf: Plymouth Üniversitesi

Yeni bir araştırmaya göre 1,5°C civarındaki bir sıcaklık artışı (2017’deki COP23 Paris toplantısında kabul edilen en yüksek hedefin biraz altı), İngiltere kıyılarında yaşayan alg ve hayvan türlerinde belirgin bir etki meydana getirebilir.

Plymouth Üniversitesinde çalışan ekologların yürüttüğü çalışmada, kayaların yüzey sıcaklığının artması durumunda Devon ve Cornwall kıyı şeritlerinde yaygın şekilde görülen türlerin miktar ve davranışının nasıl etkileneceği incelenmiş.

Araştırmacılar, bölgenin kuzey kıyısındaki iki bölge (Bude ve Croyde) ile güney kıyısındaki iki bölgeye (Bantham ve Güney Milton Kumsalı) odaklanmışlar. Bu bölgelerin hepsi, hem kuzeye hem de güneye bakan yüzeyler ile derin su yolu bağlantılarına sahip.

Cezir hareketinde güneye bakan yüzeylerdeki yıllık ortalama sıcaklığın kuzeye bakan yüzeylere göre 1,6°C daha yüksek olduğunu gösteren bulgular, uç sıcaklık noktalarının (ör. > 30°C) güneye bakan kısımlarda altı kat daha sık yaşandığını ortaya çıkarmış.

Bu dört bölge boyunca görülen söz konusu farklılıklar, tür miktarında da önemli bir etki oluşturmuş. 2018 yılının yaz mevsiminde kuzeye bakan bölgelerde 45 farklı tür bulunurken, güneye bakan bölgelerde 30 tür bulunmuş.

Bu rakamlar kış mevsiminde sırasıyla 42 ve 24’e inerken, bazı türler (kızıl deniz yosunu Plumaria plumosa ve deniz karnabaharı Leathesia marina) ise kuzeye bakan yüzeylerle sınırlı kalmış.

Oluşan bu farklı sıcaklıklar, türlerin üreme kalıplarında da etki meydana getirmiş ve kuzeye bakan yüzeylerde, güneye bakanlara göre beş kat daha fazla köpek salyangozu (Nucella lapillus) yumurtası bulunmuş.

Deniz salyangozlarının üremesi genelde güneye bakan yüzeylerde daha erken meydana gelirken, bu önemli otlayıcılar daha yüksek stres seviyeleri de sergilemişler.

Marine Environmental Research bülteninde yayımlanan araştırma, sıcaklık ve bölge coğrafyası arasındaki ilişkinin kıyısal bölgelerdeki türlerin bolluğu, fizyolojisi ve üreme davranışı üzerindeki etkisinin incelendiği ilk çalışma.

 

 

 

 

Kaynak: Plymouth Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here