17 Yıl Önce SARS Geçiren Hastada, Yeni Koronavirüsü Engelleyen Antikor Var

0
2121
Shutterstock

17 yıl önce şiddetli akut solunum sendromu (SARS) geçiren bir kişi, yeni koronavirüs SARS-CoV-2’yle mücadele kapsamında yeni tedavi arayışlarına yardımcı olabilir.

Bir biyolojik teknoloji şirketinin yayınladığı yeni çalışmada araştırmacılar, 2003 yılında SARS geçiren hastadan kan örnekleri almış ve kanın, SARS-CoV-2’yi engellediği de görülen bir antikor içerdiği bulunmuş.

Antikorlar, vücudun mikroplara karşı verdiği bağışıklık tepkisinin bir parçası. Araştırmada yer alan Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan bir açıklamaya göre; araştırmacıların S309 olarak adlandırdığı bu özel antikor, SARS-CoV-2 üzerinde bulunan ve virüsün hücrelere girmesine olanak sağlayan “diken proteine” güçlü bir şekilde bağlanıp, onu etkisiz hale getiriyor. Çalışmada yer alan birden fazla yazar, çalışmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak bir tedavi geliştiren Vir Biyoteknoloji şirketi için çalışıyor.

Çalışma laboratuvar kaplarında yürütüldüğünden, bu antikorun insanlardaki SARS-CoV-2 virüsüne karşı koymada etkili olup olmayacağını göstermek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Fakat Vir Biyoteknoloji’ye, antikoru geliştirip test etmesi için hızlı bir izin verilmiş. İnsanlar üzerindeki klinik deneylerin başlaması umuluyor. Vir Biyoteknoloji’den yapılan açıklamaya göre; S309’un genetik mühendislik uygulanmış türleri olan iki ilaç adayının klinik deneylerine, büyük bir ilaç şirketi ile beraber bu yaz başlanması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here