170 Kilogramlık, Vombat Benzeri Dev Canlı

0
1550

Vombatlar, en özgün hayvanlardan biri. Hacimli kafası, paytak yürüyüşü, kareye benzer poposu, geriye doğru bakan kesesi ve sürekli büyüyen azıdişleriyle çok büyük bir kobaya benziyor.

Aslında vombatlar tuhaf şeyler ve yaşayan en yakın akrabaları olan koalalara pek benzemiyorlar. Fakat koalalar vombatlar (toplu şekilde “vombatiformes” olarak biliniyor), fosil geçmişleri en az 25 milyon yıl önceye uzanan ve eskiden çok daha çeşitli olan bir keseli hayvan grubunun hayatta kalan son üyeleri.

Bu çeşitli grubun, nasıl sadece vombat ve koalalar (ve fiyasko) ile sonuçlandığının anlaşılması için yüzlerce yıllık sıradışı fosil keşiflerinin yapılması gerekmiş. Dün yayınlanan bir araştırmada ise bu fosillerden birisi duyuruldu.

Bayağı vombat (Vombatus ursinus). JJ Harrison/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Mukupirna nambensis, Avustralya’da keşfedilmiş en eski keseli hayvanlardan biri. Bu keşif, bir zamanlar kıtada hüküm sürmüş en ilginç gruplardan birinin ilişkilerine ve evrimsel tarihine yönelik yeni bilgiler sunuyor. Mukupirna ta 1973 yılında keşfedilmiş olsa da, resmî olarak daha dün duyurulmuş. Bu keseli hayvanın ağırlığı 143-171 kg arasında değişiyor. Keseli hayvanların en büyüğü ise ağırlığı 3 tona, boyu da 4 metreye ulaşan ve Avustralya’da 25 bin yıl önce yok olmuş olan Diprotodon.

Robin Beck/The Conversation. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here