2016’da Nevada’da Hyperloop’un Testine Başlanacak

Hyperloop Techologies isimli yeni bir şirket, son derece hızlı ulaşım araçlarının testine Kuzey Las Vegas, Nevada’da 2016 yılında başlayacak. Bir sanayi alanında yer alacak olan sistemin ismi “Propulsion Open Air Test Facility” yani “Açık Hava İtiş Testi Tesisi” olacak ve 0,2 kilometre karelik alana yayılacak. Testlere ise 2016 yılının başında başlanması bekleniyor.

Şirket, kendi tasarımları olan elektrik motoruyla 1 km’lik yolda 540 km/saate varan hızlarda deneme yapmak istiyor.

Hyperloop Technologies hâlâ güvenlik, geliştirme ve test için bir alan seçmeye çalışıyor. Bu alan bulunduğu zaman ve çalışır hâle getirildiğinde ise (2016 sonları, 2017 başları düşünülüyor) tam ölçekte ve tam hızda çalışan bir prototipin testinin yapılması planlanıyor. Hedef ise 2020 yılına kadar çalışan bir Hyperloop sistemi inşa edebilmek.

Elon Musk, Hyperloop konsept aracını 2013 yılında tanıtmıştı. O günde bugüne değin ise şirketler 540 km/saat hızda faaliyet gösteren bir toplu taşıma aracı hayalini gerçeğe dönüştürmek için kıyasıya bir rekabet içerisindeler.

Aşağıda linkini verdiğimiz etkileşimli haritadan Kuzey Amerikan Hyperloop sisteminin varsayımsal detaylarına ulaşabilir ve şehirler arasındaki mesafeyi görebilirsiniz. Dilediğiniz şehrin üstüne tıklayarak, o şehri baz alan yeni bir haritaya ulaşabilir ve başka bir şehrin üzerine fare imlecini getirerek belirlediğiniz merkezden olan uzaklığı, otomobil kullanımıyla karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

http://data-week.popsci.com/infographics/hyperloop/

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir