2016’nın İlk Yarısının İklim Eğilimleri Tedirgin Edici

0

2016 kötü bir başlangıç yaptı.

Bu Haziran sadece kayda geçen en sıcak olanı değil, sıcaklık rekoru kıran art arda 14’üncü ay. 2016’nın ilk 6 ayı bir araya gelerek bir iklim canavarı yaratmakta.

NASA, Ocak ayından Haziran ayına kadar olan periyodun, kayıtların tutulmaya başlandığı 1800’lerin sonlarından 1,3°C fazlasıyla, kayıtlara geçen en sıcak altı aylık periyot olduğunu bildirdi.

Bekleyin, dahası da var!

NASA’ya bağlı deniz buzu araştırmacısı Walt Meier şöyle diyor: “Küresel sıcaklık konusunda şu ana dek rekor bir yıl oluyor, ancak geçen altı ay içerisinde Kuzey Kutup bölgesindeki rekor seviye sıcaklıklar daha da aşırı durumda.” Ardından ekliyor: “Olağan dışı hava modelleri kadar bu sıcaklık da, şimdiye kadar, rekor seviyede düşük deniz buzu miktarına sebebiyet vermekte”.

Çetin geçen 6 ayın 5’i, 1979 yılında kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana, en düşük kutup deniz buzu seviyesi rekorlarını kırdı. Tek istisna, Mart ayı, ise kayıtlardaki en düşük deniz buzu seviyesine sahip 2’nci Mart ayı durumunda.

Hem yükselen sıcaklıklar hem de küçülen deniz buzu seviyesi şu anki küresel eğilimin bir parçası. 70’li yılların sonlarından beri, kutup deniz buzu alanı %40’a yakın bir oranda daraldı, sıcaklıklar da artmaya devam ediyor. El Niño kaynaklı küresel ısınmanın dikkate alınmasının ardından bile, eğilim hala gezegenimizin ısınması yönünde.

GISS (Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü) müdürü Gavin Schmidt şöyle diyor: “El Niño olayı tropikal Pasifik’te iken bu kış Ekim ayından beri küresel sıcaklıklara artırıcı bir destek verdi, bu da belirlenen rekor sayıların oluşumunu sağlayan esas küresel eğilim.


Şahin Namlı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz