40.000 Kişi Üzerinde Yapılan Araştırmada, Mutlu Bir Aileyi Oluşturan Önemli Bir Kişilik Özelliği Belirleniyor

0
2535
Jude Beck/Unsplash

Hepimiz ailemizin mümkün olduğu kadar mutlu olmasını isteriz. Şimdiyse araştırmacılar, ahenkli bir ev ortamı oluşturması en muhtemel kişisel özelliklerden bazılarını belirlemişler.

Görünüşe göre; sağlıklı aile ve romantik ilişkiler söz konusu olduğunda, en önemli etmenlerden biri psikolojik esneklik. Bu esneklik, zor durumlar ve sorunlar ortaya çıktığı zaman ilişkilerin kopmasını önleyebiliyor.

Varılan sonuçlar, meta analiz şeklinde bilinen ve önceki araştırmaların incelenmesini kapsayan bir çalışmadan elde edilmiş. Bu durumda ise söz konusu meta analiz, daha önce ilişkiler üzerinde yapılan ve toplamda 43.952 kişiyi kapsayan 174 araştırmayı içeriyor.

Rochester Üniversitesi’nde çalışan psikolog Ronald Rogge şöyle aktarıyor: “Basit şekilde anlatmak gerekirse bu meta analiz; zor ve çetin durumlarda duyarlı ve duygusal yönden esnek kalmanın, bireylerin hayatını düzeltmenin yanısıra onların yakın ilişkilerini de güçlendirip zenginleştirdiğini vurguluyor.”

Rogge ile kendisi de Rochester Üniversitesi’nde psikolog olan meslektaşı Jennifer Daks’in keşfettiğine göre “duyarlı esneklik”, tatmin edici aile ve ilişki dinamiklerinin yanısıra kişiler arasında daha güçlü bağlantıların oluşmasıyla da ilişkili.

Araştırmacılar, devamında psikolojik esneklik için gereken kişisel özelliklerden bazılarını belirtiyor. Bunlar arasında, (iyi veya kötü) deneyimlere karşı açık ve kabullenici olmak ve günlük yaşamda içinde bulunulan zamana yönelik duyarlı, dikkatli bir farkındalık sergilemek de yer alıyor.

Diğer olumlu beceriler arasında; düşünce ve hisleri kafaya çok takmadan yaşamak, zor zamanlarda bile geniş açıdan bakmaya devam etmek, her gün dalgalanan ruh halleri karşısında daha derin değerlerle iletişim halinde kalmak ve zor durumlar ile aksiliklerin ortasında bile bir amaca doğru ilerlemeye devam edebilmek yer alıyor.

Aslına bakılırsa bu özellikler oldukça cazip. Diğer taraftan psikolojik katılık; genelde zor düşüncelerden, hislerden ve deneyimlerden etkin şekilde kaçmak, gündelik hayatta dikkati dağınık ve özensiz şekilde yaşamak ve zor düşünceler ile hislerden kurtulamamaktan kaynaklanıyor.

Psikolojik katılıktaki diğer davranışlar arasında zor düşünce ve hisleri kişisel bir yansıma şeklinde görmek (ve bunlar yüzünden kendini yargılanmış hissetmek), gündelik yaşamın stres ve karmaşasının daha derindeki önceliklere baskın gelmesine izin vermek ve kötüleşen durumlar ile zor olaylar karşısında kolayca raydan çıkmak bulunuyor.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here