5 Dakikalık Nefes Çalışması, Tansiyonu Egzersiz ve İlaç Kadar Fazla Düşürüyor

1
294
Fotoğraf: Boulder CÜ

“Solunum kaslarınız için güçlendirme antrenmanı” şeklinde tanımlanan bir uygulamayla günde sadece beş dakika çalışmak, tansiyonu düşürüyor ve kalp damar sağlığının bazı ölçütlerini aerobik egzersiz veya ilaç tedavisi kadar (belki de daha fazla) iyileştiriyor.

İki gün önce Journal of the American Heart Association bülteninde yayımlanan çalışmaya göre Yüksek Dirençli Solunumsal Kas Güçlendirme Antrenmanı (IMST) şeklinde bilinen ve zaman açısından ultra verimli olan bir manevra, yaşlanan yetişkinleri kalp damar hastalıklarından uzak tutmada önemli bir rol oynuyor olabilir.

Sadece ABD’de, 50 yaş üstündeki yetişkinlerin %65’i normal seviyenin üzerinde tansiyona sahip. Bu durum, kalp krizi veya inme geçirme tehlikesini artırıyor. Ancak bu kişilerin %40’ından daha düşük bir kısmı öneliren aerobik egzersiz ilkelerini uyguluyor.

Bütüncül Fizyoloji Bölümü’nde yardımcı profesör olan baş yazar Daniel Craighead şöyle aktarıyor: “İnsanların yaşlandıkları sırada kalp damar sağlıklarını sürdürmelerine yardımcı olduğunu bildiğimiz birçok yaşam şekli bulunuyor. Fakat gerçekte bunlar çok zaman alıyor ve çaba gerektiriyor. Ayrıca, bazı insanlar için pahalı ve zor erişilir olabiliyorlar. IMST, evde televizyon izlerken beş dakikada yapabileceğiniz bir şey.”

1980’li yıllarda ağır solunum hastalarının diyaframlarını ve diğer solunum kaslarını güçlendirmeye yardımcı olmak üzere geliştirilen IMST, elde tutulan ve direnç sağlayan bir aletle güçlü biçimde nefes almayı kapsıyor. Havayı geri çeken bir borudan güçlü şekilde nefes çekmeye çalıştığınızı düşünün.

Söz konusu aleti ilk başlarda solunum hastalıkları için reçeteye yazan doktorlar, düşük dirençte günde 30 dakikalık bir çalışma öneriyordu. Fakat Craighead ve meslektaşları, geçtiğimiz yıllarda daha kısa süreli bir protokolün de (yüksek dirençte hafta 6 gün, günde 30 soluma) kalp damar, biliş ve spor performansında iyileşme sağlayıp sağlamadığını test etmiş.

Lisa Marshall/Boulder – Colorado Üniversitesi. Ç: O.

1 YORUM

  1. Akciğer kapasitesinin ne kadar önemli olduğunu, birebir gerçeği yaşamış bir kişi olarak ve başkalarına yararlı olabilmek adına ben de deneyimimi anlatma ihtiyacı hissettim. Senelerdir tehlikeli seviyede olmasa da kalp ritm bozukluğu (aritmi) rahatsızlığım vardı. Magnezyum takviyesi ile oldukça düzelme sağlamıştım. Bir kaç ay önce aynı rahatsızlık yine nüksetti. Tekrar eczaneden magnezyum aldım ve bir kutusunu bitirdim. Daha sonra kafamda bir fikir oluştu. Çocukluğumdan beri uzun seneler astım rahatsızlığı yaşamıştım. Akciğerlerimin kapasite kaybının aritmiye neden olabileceğine karar verdim ve o günden itibaren evde bulduğum naylon torbaları hergün en az beş defa gücümün yettiği kadar şişirmeye başladım Bu aktiviteden hemen sonra rahatsızlığım süratle iyileşme gösterdi. Her gün imkanım oldukça yürüyüş ve kısa mesafeli koşular da yapıyorum. Artık aritmi sorunum kalmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here