5 Yaşın Altındaki Çocuklar Daha Fazla Koronavirüs Taşıyor Olabilir

0
1239
Marcin Jozwiak/Unsplash

İki gün önce JAMA Pediatrics bülteninde yayımlanan bir çalışmanın aktardığına göre; beş yaş altındaki çocukların burunlarında bulunan koronavirüse ait genetik maddeler, daha büyük çocuklar ve yetişkinler ile karşılaştırıldığında 10 ila 100 kat daha fazla.

Çalışmanın yazarlarına göre bu durum, küçük çocukların toplumda önemli bir COVID-19 taşıyıcısı olabileceğini gösteriyor. Bu sav, egemen söylev ile uyuşmazlık gösteriyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise ekonomiyi canlandırmak amacıyla okulların ve kreşlerin yeniden açılması için uğraşıyor.

Araştırmacılar, 23 Mart ile 27 Nisan arasında Şikago’da bulunan ve belirtilerin başlamasından itibaren bir hafta içerisinde hafif ila orta seviyede hastalık gösteren 145 kişide burun sürüntü testleri gerçekleştirmişler.

Bu hastalar üç gruba ayrılmış. Gruplardan birinde, beş yaşından küçük 46 çocuk; diğerinde beş ila 17 yaş arasındaki 51 çocuk ve öbür grupta da 18 ila 65 yaş arasında 48 çocuk bulunuyormuş.

Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi’nde çalışan Taylor Heald-Sargent’in önderliğindeki araştırma takımı, “küçük çocukların üst solunum yollarında 10 kattan 100 kata kadar daha fazla miktarda SARS-CoV-2 olduğunu” gözlemlemiş.

Yazarlar, geçenlerde laboratuvarda yapılan bir çalışmanın; virüse ait genetik maddeler ne kadar fazla olursa, virüsün o kadar bulaşıcı hale geldiğini gösterdiğini ekliyorlar.

Ayrıca daha önce; yüksek miktarda solunum sinsisyal virüsü (RSV) barındıran çocukların hastalığı daha yaymasının daha muhtemel olduğu gösterilmiş.

“Bu yüzden küçük çocuklar, genel nüfusta SARS-CoV-2 yayılışını yönlendiren önemli unsurlar olabilir” diye yazıyor araştırmacılar.

“Küçük çocukların davranış alışkanlıkları ile okul ve gündüz bakım evlerindeki yakın mesafeler; halk sağlığına yönelik kısıtlamaların hafifletilmesi sebebiyle bu nüfustaki SARS-CoV-2 artışına yönelik endişe oluşturuyor” sonucunu çıkarıyor araştırmacılar.

Fransa Haber Ajansı/Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here