55.000’den Fazla COVID-19 Vakası Üzerinde Yapılan Çalışma, Belirtilerin Tahmin Edilebilir Sırada Olduğunu Gösteriyor

0
Fotoğraf: PeopleImages/iStock

Küresel salgın üzerine yapılan yeni bir çalışmada, COVID-19 kapan kişilerin tahmin edilebilir bir belirti sırası sergileyebildiği ve bu sıralamanın, grip ile diğer koronavirüslerin sebep olduğu belirti sırasından farklı olduğu bulunmuş.

Şimdiye kadar elde edilen bulgular, başlangıçtaki COVID-19 belirtilerinin en muhtemel sıralamasının ateş ile başlamaya eğilim gösterdiğini ve ardından öksürük ile kas ağrısına ilerlediğini; daha sonra ise mide bulantısı ve/veya kusmanın geldiğini, son olarak da ishalin olduğunu gösteriyor.

Bu belirtiler özellikle benzersiz olmasa da, ortaya çıkma sıraları diğer solunumsal virüslere göre farklılık gösteriyor. Çalışmanın yazarları, oluşturdukları modelin yeni vakaların ayırt edilmesine yardımcı olabileceğini ve bu sayede hastalığın yayılışının sınırlandırılmasına yardım edebileceğini düşünüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’deki 55.000’den fazla onaylanmış vakaya ait verilerini kullanan araştırmacılar, COVID-19’un belirti sırasını; Michigan Üniversitesi’nin topladığı binlerce grip vakasıyla, Toronto bölgesindeki 150 civarı şiddetli akut solunum sendromu (SARS) vakasıyla ve Kore’de bildirilen birkaç Orta Doğu solunum sendromu (MERS) vakasıyla karşılaştırmış.

Bir grip enfeksiyonunun önce öksürük ve daha sonra ateş ile başladığı bulunmuş. MERS ve SARS, COVID-19’a benzer şekilde başlayabilse de; alt mide bağırsak sistemi ilk önce etkileniyor ve mide bulantısı ile kusmadan önce ishale yol açıyormuş.

Southern California Üniversitesi’nde hesaplamalı biyoloji ve biyoenformatik üzerine araştırma yapan Joseph Larsen, “Belirtilerin sırası önem taşıyor” diyor.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz