5G Kablosuz İletişim, Hatalı Hava Tahminlerine Yol Açabilir

0
Macau Fotoğraf Ajansı/Unsplash

Cep telefonlarına daha hızlı hizmet sağlayacak olan 5G kablosuz ağlar yakında geliyor. Fakat Rutgers Üniversitesi’nin, meteoroloji uzmanları arasında endişe yaratan tartışmalı bir konu üzerinde yaptığı çalışmaya göre bu istasyonlar, hatalı hava tahminlerine yol açabilir.

New Brunswick Rutgers Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü başkanı, aynı zamanda Kablosuz Bilgi Ağı Laboratuvarı’nın (WINLAB) güzide profesörlerinden olan çalışmanın kıdemli yazarı Narayan B. Mandayam şöyle söylüyor: “5G’nin hava tahmin hatası üzerindeki etkisini belirlemesi bakımından türünde ilk olan çalışmamız, hava durumu tahminleri üzerinde bir etki meydana geldiğini öne sürüyor.”

Hakem denetiminden geçen çalışma, bu ay 2020 Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) 5G Dünya Forumu’nda sunuldu. Beşinci nesil hücresel kablosuz ağ teknolojisi (5G), cep telefonu iletişiminde daha yüksek (mmWave) frekansların yeni ve daha zekice kullanım yöntemlerinden ileri geliyor. Teknoloji, internet iletişimi ve uzak iletişimde (telekomünikasyon) devrim meydana getirmesi bekleniyor. Daha kısa bağlantı sürelerine sahip olan teknoloji, bir şebekeye bağlanabilen cihaz sayısını da artırıyor ve IEEE’ye göre önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde daha yaygın şekilde kullanılacak.

5G frekans bantlarından çıkan sinyaller, atmosferdeki su buharı miktarını ölçen uydular üzerindeki hava durumu algılayıcılarının kullandığı bant aralıklarına sızabilir ve hava durumu öngörüleri ile tahminlerini etkileyebilir. Meteoroloji uzmanları, hava durumunu öngörmede ihtiyaç duyulan veriler için uydulara bel bağlıyor.

Rutgers Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz