70.000 Omurgalı Türün Genom Okuma Projesinde İlk Keşifler

1
57
Çizim: Irving Geis/HHMI

Günümüzde, biyolojideki en gözü pek projelerden biri yürütülüyor: Bütün kuşların, memelilerin, sürüngenlerin, balıkların ve bel kemiği olan diğer bütün canlıların tüm genomunu okuma projesi.

Şimdiyse, Omurgalı Genom Projesi’nden (VGP) elde edilen ilk büyük sonuç gelmiş: Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde (HHMI) çalışan araştırmacı Erich Jarvis, iki gün önce Nature bülteninde diğer çok sayıda eş yazar ile birlikte 25 türün neredeyse eksiksiz, yüksek kaliteli genomlarını sunuyor. Bu türler arasında büyük nal burunlu yarasa, Kanada vaşağı, ornitorenk ve kakapo papağanı yer alıyor. Sonuçlar, nesli tehlike altındaki bir türün ilk yüksek kaliteli genomlarından birini sunuyor.

Santa Cruz – California Üniversitesi’nde hesaplamalı genetikçi olan ve HHMI’de çalışan araştırmacı eş yazar David Haussler, makalenin, bilim insanlarının yeni bir hassasiyet ve bütünlük seviyesine ulaşmasını sağlayan teknik gelişmeleri de sergilediğini ve günümüzde yaşayan 70.000 civarı omurgalı türün genomlarını çözmek üzere zemin hazırladığını söylüyor. “Doğanın bu inanılmaz derecede çeşitli hayvan ordusuyla bütün ekosistemleri nasıl doldurduğunu gösteren olağanüstü bir tablo elde edeceğiz.”

Yeni çalışma, eşlik eden çok sayıda makaleyle birlikte bu vaadi yerine getirmeye başlıyor. Örneğin Hint bülbülünün genomunda daha önce bilinmeyen kromozomlar keşfeden araştırma takımı, ipek maymunu ile insan beyni arasındaki genetik farklılıklara yönelik şaşırtıcı bir bulguya ulaşmış. Yeni araştırma ayrıca, kakapo papağanı ile nesli tehlike altındaki körfez muturunu yok olmaktan kurtarmaya yönelik de umut vadediyor.

Rockefeller Üniversitesi’nde nörogenetikçi ve VGP başkanı olan Jarvis, “Bu 25 genom, önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor” diye açıklıyor. “Beklediğimizden çok daha fazlasını öğreniyoruz. Çalışma, elde edilecek verilerin bir kanıtı niteliğinde.”

Howard Hughes Tıp Enstitüsü. Ç: O.

1 YORUM

  1. Ca li in sahip oldugu genlerin tumune genotip denir. Yani cainin gen tipidir. Bunun disinda canli in DNA sinin tamamina ise genom denir. Insan venom projesinin amaci insan genomu un detayli bir haritasi i cikartmaktir. Bu ancak DNA uzeri nukleotid dizilimlerinin analizi ile mumkundur.hedef genom farkliliklarin hastalim teshisinde kullanimi, kisiye izel asi ve ilac yapimu , adli tipta kimlik tespitinde kullanimdir. Boyle bir cesitlemenin ise kuskusuz umlu sonuclari olacaktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here