75 yıl süren bilimsel çalışma, mutlu bir yaşam için neyin gerekli olduğunu buldu

0

The Atlantic dergisi, 2009 yılının Haziran ayında, Devir Çalışması üzerine bir kapak yazısı yayınladı, bu, insan gelişimi üzerine en uzun süren boylamsal çalışmalardan biri.

1938’de başlayan proje, 268 Harvard üniversite öğrencisini 75 yıl boyunca izledi ve psikolojik, antropolojik ve fiziksel özelliklerin hayret verici bir çeşitliliğini ölçtü – kişilik türünden IQ’ya, içki alışkanlıklarından aile ilişkilerine ve “testis torbasının sarkma uzunluğuna kadar”- insan gelişimine hangi öğelerin en güçlü şekilde katkıda bulunduğunu kararlaştırmaya çalıştı.

Geçenlerde, çalışmayı 30 yıldan uzun süredir yönetmiş George Vaillant, çalışmanın sağladığı sezgilerin bir toplamı olan Tecrübenin Zaferleri’ni yayınladı.

Bunlar arasından bazıları: “Alkoliklik büyük bir yıkıcı güce sahip bozukluktur.” Alkolizm, Devir Çalışması erkekleri ve eşleri arasındaki boşanmanın temel sebebiydi; nevroz ve depresyon ile güçlü biçimde ilişkisi vardı (aşırı alkol kullanımını izlemeye meyiliydi, ondan önce gelmiyordu); ve -sigara içiciliği ile birlikte ilgili olarak- erken hastalık ve ölümlerine en büyük katkı sağlayan tek şeydi.

Belirli bir seviyenin üzerindeki zekanın önemi yok. 110-115 IQ aralığına sahip erkekler tarafından kazanılan ile 150’den fazla IQ’ya sahip erkeklerin kazandığı en fazla gelir arasında önemli fark yoktu.

Yaşlanan liberaller daha fazla seks yapıyor. Siyasi görüşün yaşam tatmini üzerinde bir etkisi yok- fakat en muhafazakar erkekler cinsel ilişkileri ortalama 68 yaşında bitirirken, en liberal erkekler 80’lerine kadar aktif cinsel hayata sahip. “Bu konu hakkında ürologlara danışdım,” diye yazıyor Vaillant. “Neden böyle olabileceğine dair hiçbir fikirleri yok.”

Fakat Vaillant’ın karar verdiği en ısrarcı etken, yaşlılık zamanlarınızdaki ilişkilerinizin içtenliği ile sağlık ve mutluluğunuz arasındaki güçlü bağ. Atlantic’in 2009 makalesi yayınlandıktan sonra, eleştirmenler bu bağın gücünü sorguladı. Vaillant, daha sonra hayatta en önemli olan şeyin ilişkiler olduğuna onu ikna eden bir tecrübe olan kitabı için, 1960’lardan beri çalışıyor olduğu veriyi tekrar gözden geçirdi.

Örneğin, “sıcak ilişkiler” ölçümlerinde en yüksek değerlendirmeyi alan 58 erkek, en az puan alan 31 erkekten, en yüksek maaşlarında (genellikle 55 ile 60 yaşları arasında) yılda ortalama 141,000 dolar daha fazla kazandı; ayrıca Kim Kimdir’de, hesaba katmaya değer üç kat daha fazla profesyonel başarı elde etmeleri olasıydı.

Ve, Freud’u elbette memnun edecek bir sonuçta, bulguların öne sürdüğüne göre anneniz ile ilişkinizin samimiyeti, yetişkinlikte büyük öneme sahip. Özellikle:

  • Anneleri ile sıcak bir çocukluk ilişkilerine sahip olmuş erkekler, annelerinin o kadar sıcak ilişki göstermediği erkeklerden yılda ortalama 87,000 dolar daha fazla kazandı.
  • Anneleri ile zayıf çocukluk ilişkileri olmuş erkeklerin, yaşlandıkları zaman bunama geçirmesi daha muhtemeldi.
  • Profesyonel yaşamlarının sonlarında, erkeklerin anneleri ile çocukluk çağı ilişkileri -fakat babalarıyla değil- işte verimlilik ile ilişkilendirildi.
  • Diğer tarafta, babalarla sıcak çocukluk ilişkileri yetişkin anksiyetesinde daha düşük oranlarla, tatillerde daha büyük keyifle ve 75 yaşında artmış “hayat memnuniyeti” ile ilişkiliydi – oysa anneler ile çocukluk ilişkilerinin sıcaklığı, 75 yaşındaki hayat memnuniyetinde önemli bir alakaya sahip değildi.

Vaillant’ın anahtar pakedi, kendi sözleriyle: “Devir Çalışması’na harcanan yetmiş beş yıl ve yirmi milyon dolar, doğrudan üç kelimelik bir sonuca işaret ediyor: ‘Sevgi mutluluktur. Nokta.’ ”

Kaynak: The Atlantic

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz