Maaşının %80’ini Bağışlayan Kenyalı Fen Bilgisi Öğretmeni, 1 Milyon $ Ödül Kazandı

1

Kenya’nın ücra bir köyünde çalışan bir fen bilgisi öğretmeni, dünyanın en iyi eğitimcilerinin etki ve öneminin fark edilip kutlandığı 1 milyon dolarlık küresel bir ödül kazandı.

Kenya’nın yokluk içindeki Büyük Rift Vadisi’nde matematik ve fen bilgisi öğretmenliği yapan Peter Tabichi, neredeyse 180 ülkedeki 10.000 öğretmen arasından seçilerek, 2019 Varkey Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü’ne layık görüldü.

“Öğrencilerimle son derece gurur duyuyorum, pek çok okulun normal şekilde karşıladığı imkânlar bizde yok” diyor Tabichi.

“Bu yüzden bir öğretmen olarak, sadece ülkem üzerinde değil, Afrika’nın tamamı üzerinde olumlu bir etkimin olmasını istiyorum.”

(Varkey Vakfı)

36 yaşında olan Tabichi, Pwani Köyü isimli ücra bir kasabada yer alan Keriko Karma Gündüz Ortaokulu’nda eğitim veriyor. Buradaki öğrencilerin yaklaşık yüzde 95’i yoksulluk içinde yaşıyor ve yaklaşık üçte biri de ya yetim, ya da sadece bir ebeveyne sahip.

Taichi; çocukların suça karışmasıyla ve okulu bırakmasıyla göze çarpan bu zor eğitim ortamında, bir yandan mevcut Fen Bilgisi Klübü’nü büyütürken, bir yandan da Yetenek Geliştirme Klübü isimli bir girişim başlatmış: atılan bu olumlu adımlarla birlikte, kayıt yaptıran çocukların sayısı üç yıl içinde iki kat artmış.

Ancak katılımdan başka artışlar da olmuş; Keriko Karma Gündüz Ortaokulu’nun bilimsel başarı konusundaki şöhreti artış göstermiş.

Pwani Köyü’ndeki öğrenciler, Tabichi’nin yol göstermesiyle birlikte; görmeyen ve işitmeyen insanların nesneleri ölçmesine olarak sağlayan bir cihaz geliştirerek, geçen sene Kenya Bilim ve Mühendislik Fuarı’nın kamu okulları kategorisinde birinci olmuşlar.

Keriko’nun öğrencileri, bitkilerden elektrik üreten bir projeyle Kraliyet Kimya Derneği’nden de bir ödül kazanmışlar ve Mayıs ayında ABD’nin Phoenix şehrinde düzenlenen Intel 2019 Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’na katılmaya hak kazanmışlar.

Okulda sadece bir bilgisayar bulunduğunu ve internet erişiminin de aralıklı olduğunu düşündüğünüzde, bu marifetler çok daha etkileyici oluyor.

Bazen sınıfa gelmeden önce evde yeterli besini alamayan ve uyuşturucular, suç, ergenlik hamilelikleri ve genç intiharlarıyla boğuşan bir toplumda büyüyen bu çocukların pek çoğu için Tabichi’nin gösterdiği çabalar, kelimenin tam anlamıyla hayat değiştirici nitelikte olmuş ve okulda, öğrenime devam edip üniversiteye giden öğrenci sayısını önemli ölçüde artırmış.

(Varkey Vakfı)

Fransiskan tarikatından olan Tabichi, buna ek olarak; hepsi de Keriko Karma Gündüz Ortaokulu’na giden ve yedi farklı kabileden gelen öğrencilerin kaynaşmasına yardımcı olmak için, okulda bir Barış Kulübü oluşturmuş ve okul içtiması esnasında ibadet ile tapınma için ortak bir program oluşturarak, farklı öğrencilerin icra ettiği dinî inançları kucaklamış.

Öğretmenin, kazandığı 1 milyon dolarlık bu ödül ile tam olarak ne yapacağı belli değil, fakat neredeyse kesin olan bir şey varsa, o da eğitim ve hayır için kullanacak olması. Tabichi, halihazırda kazandığı öğretim maaşının yüzde 80’ini; içerisinde kendi okulunun ve Pwani Köyü’nde sürdürülebilir tarımın gelişmesinin de bulunduğu yerel toplum projelerine bağışlıyor.

Tabichi için, yaptığı çalışmanın karşılığında kazandığı ödüller aşikâr.

“Öğrencilerimin bilgilerinin, yeteneklerinin ve kendine olan güvenlerinin arttığını görmek, öğretmenlikten aldığım en büyük keyif” diyor.

“Toplumda kendilerini çabuk toparlayan, yaratıcı ve üretken bireyler oldukları zaman; onların kaderini değiştiren en büyük şey ve onların potansiyelini en heyecan verici şekilde ortaya çıkaran anahtar görevi gördüğüm zaman, çok memnun oluyorum.”

Pazar günü Dubai’de, Hugh Jackman tarafından sunulan bir törende ödülünü alan Tabichi, yaşadığı deneyimlerin kendisine “Afrika’nın genç insanlarının artık düşük beklentilerle geride kalmayacağını” gösterdiğini söylüyor.

“Afrika, isimleri bir gün dünyanın her köşesinde olacak olan bilim insanları, mühendisler ve girişimciler üretecek” diyor.

“Ayrıca kızlar da, bu öykünün büyük bir parçası olacaklar” diye ekliyor. Burada, Keriko Karma Gündüz Ortaokulu’ndaki kızların artık, testlerde erkeklerden daha iyi iş çıkarmasına gönderme yapıyor (ki bu da, kendisinin beklediği bir başka değişim).

Peter Tabichi ve onun öğretilerinden ilham alan herkes için övünç dolu bir gün.

Kenya başbakanı Uhuru Kenyatta, gönderdiği bir tebrik mesajında şöyle söylüyor: “Sen, insan ruhunun başarabileceği şeyleri gösteren parlak bir örneksin”

“Sadece Kenya için değil. Sadece Afrika için de değil. Dünya için.”

 

 

 

 

ScienceAlert

1 Yorum

  1. Çoğu zaman imkansızlıktan şikayetçi olmuşumdur. Henuz yeni yeni anlıyorum asıl önemli olanın imkanın olması değil azimin olmasıdır. Bu haber de çok güzel bir örneği. Bu arada “Dangerous Minds” isimli filmi aklıma getirdi bu hikaye, tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz