ABD Gerçekten 2020’de Sert Bir Ayaklanma mı Yaşayacak?

0
1496
Birleşik Devletler'de siyasi şiddet olaylarını harekete geçiren sorunların zamana göre evrimi. Peter Turchin

1870 dolaylarında, ABD İç Savaşı’nda Kuzey ve Güney birbiriyle savaşmıştı. Yarım yüzyıl sonra, 1920 civarında meydana gelen işçi grevleri, etnik gerilimler ve anti-Komünist duyarlılığı; ülke çapında yeni bir ayaklanmaya sebep olmuştu. Ardından ise 50 yıl sonra ortaya çıkan Vietnam Savaşı ve Yurttaşlık Hakları Hareketi; şiddetli siyasi, sosyal ve etnik çatışmalarda üçüncü bir zirveyi tetiklemişti. 50 sene sonra 2020’ye gelindi. Eğer tarih tekerrür etmeye devam ediyorsa, Birleşik Devletler’de birkaç yıl içinde sert bir ayaklanma bekleyebiliriz.

Kulağa sahtebilim gibi geliyor fakat bu aslında yayımlanmış bir kuram. Connecticat Üniversitesi’nde ekolog, evrimsel biyolog ve matematikçi olan Peter Turchin, şöyle söylüyor: “Benim modelim, şiddet eylemlerinde bir sonraki zirvenin 1970’te olandan daha beter olacağını öne sürüyor. Çünkü maaşlar, yaşam standartları ve seçkinler içi bir dizi yüzleşme ölçütü gibi nüfussal değişkenler, bu sefer çok daha beter.”

Turchin, bilim insanlarının tarihte anlamlı desenler bulmaya çalıştığı ve “kliodinamik” adı verilen bir çalışma sahasının gelişimine önderlik etmiş.

Natalie Wolchover/Live Science. Ç: O.Z.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here