ABD Moderna’nın Aşısına Onay Verdi, Milyonlarca Doz Daha Üretilecek

0
MarianVejcik/iStock

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna’nın koronavirüs aşısına da acil kullanım onayı verdi. İki doz halinde uygulanan aşı, ABD düzenleme organlarınca onay verilen ikinci aşı oldu.

FDA’nın Cuma günü bir basın bülteninde aktardığı üzere Moderna’nın bu aşısı, ABD’de 18 yaş altındaki herkese uygulanabilecek. Ruhsat, bağımsız bir uzman heyetinin FDA’ya aşıya yeşil ışık vermesini önermesinin ardından verilmiş.

Ruhsat ile birlikte, ABD’nin salgınla mücadelede kullanacağı önemli bir aracın tedariğine destek sağlanmış olacak. Moderna’nın aşısı, Pfizer-BioNTech’in aşısına göre daha kolay nakledilip depolanıyor. ABD hükümetinin Işık Hızı Operasyonu ismini taşıyan aşı girişimi, Moderna’nın 5,9 milyon doz aşısını günler içerisinde ülke çapındaki 3.200 bölgeye göndermeyi planlıyor.

Onaylanmış iki aşının olması, önümüzdeki aylarda on milyonlarca Amerikalının aşılanmasını sağlayacak. Işık Hızı’nda görevli yetkililer; Aralık ayında 20 milyon, Ocak ayında 30 milyon ve Şubat ayında ise 50 milyondan fazla Amerikalının aşılanmasını bekliyor.

FDA Komiseri Stephen Hahn, bir basın bülteninde şöyle aktarıyor: “COVID-19’un önlenmesi amacıyla iki aşının hazır olmasıyla birlikte FDA, Birleşik Devletler’de her gün çok sayıda insanın hastaneye kaldırılmasına ve ölmesine sebep olan bu küresel salgınla mücadelede önemli bir adım daha atmış bulunuyor.”

Sağlık çalışanları ve bakım evlerinde yaşayan insanlar ilk önce aşılanıyor. Her eyaletin farklı planları var fakat öğretmenler ve itfaiyeciler gibi gerekli çalışanlar, genelde ön sırada bulunuyor. Dr. Anthony Fauci ve Işık Hızı baş danışmanı Moncef Slaoui de dahil olmak üzere hükümette çalışan önde gelen bilim insanları, aşıların ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında toplumun tamamı için hazır olması gerektiğini söylüyor. Aşıların, ABD’nin yaz veya sonbaharda bir miktar normale dönmesine yardımcı olmasını umuyorlar.

Andrew Dunn/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz