ABD’de Yeni COVID-19 Vakaları Fırlarken, Ölümler Aynı Görünüyor. Peki Neden?

0
1444
Martin Sanchez/Unsplash

ABD’deki koronavirüs vaka ve ölüm grafiklerini takip edenler, görünürde umut verici bir gidişat olduğunu fark edecektir: Bu ikinci artışta yeni günlük vakalar roket gibi fırlarken, günlük ölümler şimdiye kadar nispeten aynı kaldı.

Aslında, Washington Üniversitesi Sağlık İstatistikleri ve Değerlendirme Merkezi’nin (IHME) yaptığı yansıtmalar, bu yeni zirvenin Nisan ayındaki kadar ölümcül olmadığını akla getiriyor.

Bu durumun temel sebebi, artan test sayısıyla birlikte daha fazla hafif vakanın onaylanıyor olması ve vakalar arasında genç insanların, salgının ilk zamanlarına kıyasla daha çok temsil edilmesi. (COVID-19’un, yaşı genç olanlarda çok daha az ölümcül olduğu biliniyor.)

Florida’da, koronavirüs vakalarının ortalama yaşı Mart ayında 65 iken şimdi 35’e düşmüş. 40 yaş altındaki vakalar Arizona, Kaliforniya, Minnesota, Ohio, Güney Karolina ve Teksas eyaletlerinde de yükseliş gösteriyor.

Fakat daha fazla vaka sayısı, ölümlerde oransal bir artış getirmese bile; korkmak için hâlâ sebep var. IHME modelinde yapılan yansıtmaya göre, ABD’de Temmuz’dan 1 Ekim’e kadar koronavirüs kaynaklı yaklaşık 50.000 yeni ölümün görüleceği tahmin ediliyor. Bu rakam, ABD’nin 1. Dünya Savaşı sırasındaki mücadelesinde kaydedilen ölüm sayısına yakın.

Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse bu modelde, gelecek üç ay boyunca ABD’de COVID-19’dan her gün ortalama en az 500 kişinin ölmesi bekleniyor. Bu yansıtımda mevsimsellik, yapılan test miktarı ve insanların ev dışında diğer kişilerle ne kadar sık etkileşim kurduğu da hesaba katılıyor.

Aria Bendix/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here