ABD’deki Bazı Hastanaler, Genel İlaç Fiyatlarını Düşürmek İçin Kendi Şirketlerini Kuruyorlar

0

Bazı hastaneler usandı.

ABD’deki hastaneler, sürekli artan ilaç fiyatları karşısında bir araya gelerek sorunu kendileri çözmeye karar verdiler: Büyük ilaç şirketleriyle mücadele etmeyi amaçlayan grup, kendi ilaç şirketini kuracak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük hastane ağlarından birkaç tanesi, geçtiğimiz Cuma günü kaynaklarını bir araya getirerek kâr amacı gütmeyen bir şirket kurmayı planladıklarını ve bu şirketin, yaygın olarak kullanılan bazı ilaçları düşük fiyatlarla hastanelere geri satacağını duyurdu. Bu durum, söz konusu ilaçların tedariğini dengede tutmaya da yardımcı olacak ve muhtemelen, geçmişte fiyatların yükselmesi için bahane olarak kullanılan ilaç kıtlıklarını önleyecek. Henüz ismi konulmayan şirket, kendisini FDA’ya ilaç üreticisi olarak onaylatmaya çalışıp, ya ilaçları kendisi üretecek ya da üçüncü taraf tanınmış şirketlere üretim yaptıracak.

Girişime önderlik eden, Utah merkezli kâr amacı gütmeyen hastane zinciri Intermountain Sağlık şirketinin yöneticisi Dr. Marc Harrison, New York Times gazetesine şöyle söylüyor: “Bizim bu yaptığımız, kötü çocuklara karşı bir uyarı atışı niteliğinde. Yan gelip yatmayacağız. İşe koyulacağız, deneyeceğiz ve bu durumu düzelteceğiz.”

Intermountain Sağlık şirketinin dışında, diğer zincirler Ascension (ülkedeki en büyük Katolik hastane ağı), SSM Sağlık ve Trinity Sağlık şirketleri de bu girişime katılıyor ve ülke çapında toplamda 300’den fazla hastaneyi temsil ediyorlar. Ancak ABD Savaş Gazileri İşleri Bakanlığı ile çok sayıda araştırmacı ve ilaç politikası uzmanı da danışman olarak yer alıyor. Axios’un bildirdiğine göre, diğer hastaneler de şimdiden Intermountain Sağlık şirketiyle iletişime geçip birliğe katılmak istediklerini söylemişler.

Aslında hangi tür ilaçlara odaklanacağı henüz bilinmeyen şirket hakkındaki detaylar buraya kadar sınırlı. Ancak hastaneye göre bu belirsizlik kasıtlı: Harrison, diğer şirketlerin piyasayı önceden manipüle etmeye çalışacağından korktukları için, ilaç programlarını belli etmeyeceklerini söylüyor.

Şirketin, az miktarda üretici tarafından üretilen ve az bulunan eşdeğer ürünleri hedef alması ve düşük gelir elde etmesi bekleniyor; tüm bu etmenler, bazı açgözlü ve hilekâr şirket sahiplerinin, bazı ilaçlara çullanıp fiyatları yükseltmesine olanak sağlıyor. Bir ilaç şirketi, bazı parazit ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan eski bir ilaç olan daraprimin haklarını 2015 yılında satın almış ve bir tabletin fiyatını 13.50 dolardan 750 dolara çıkarmıştı. Aynı zamanda diğer eşdeğer ilaç şirketlerinin daha ucuz örnekler yapmalarını önlemişti. Yaşanan diğer rezaletlerde ise bazı eşdeğer ilaçların fiyatı bir gecede onlarca kat artmıştı.

Şirketin gelecek yıl faaliyete başlaması bekleniyor.

 

 

 

 

Gizmodo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz