ABD’deki Gerçek Koronavirüs Vakaları, Bildirilen Sayıdan 80 Kat Daha Yüksek Olabilir

1
1174
iStock

ABD, ülkedeki koronavirüs enfeksiyonlarının gerçek sayısını hiçbir zaman bilemeyebilir; fakat bilim insanları, kesin sayıya giderek yaklaşıyor. Yeni araştırma, yapılan testler artsa bile Mart ayında milyonlarca enfeksiyonun teşhis edilmeden kaldığını öne sürüyor.

Ülkenin mevcut vaka sayısı, 2.4 milyonlarda geziniyor. Fakat Pazartesi günü Science bülteninde yayınlanan bir çalışmada, ABD’de 8 Mart’tan 28 Mart’a kadar 8.7 milyon koronavirüs vakası görüldüğü tahmin ediliyor.

Ülkenin resmi sayımları, söz konusu zaman döneminde 100.000 civarı enfeksiyon olduğunu belirtiyor. Bu durumda salgının gerçek miktarı, bildirilen miktardan 80 kat daha fazla olabilir.

Araştırmacılar, bu tahmine varmak için ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’nin grip izleme sistemini kullanarak, ayakta tedavi edilen hastalar arasında grip benzeri raporları incelemişler.

Mart ayında birçok eyalette, grip veya mevsimsel solunum hastalıklarına atfedilemeyecek bir hastalık artışı (yaklaşık 2.8 milyon) bildirilmiş. Araştırmacılar, test kapasitesinin sınırlı olması ve hatalı negatif test sonuçları sebebiyle bu koronavirüs vakalarının çoğunun teşhis edilmeden kaldığını düşünüyor. Bilim insanları ayrıca, ABD’deki koronavirüs hastalarının sadece üçte birinin hastaneden yardım istediğini tahmin ediyorlar çünkü pek çok koronavirüs vakası belirti göstermiyor veya hafif seyrediyor. Bu tespit edilmeyen vakalar, hastalığın ölüm oranını % 0.07 ila 1.4’e çekiyor.

Aria Bendix/Business Insider. Ç: O.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here