‘Açık Talimat’, Okumayı Sökmede Çarpıcı Faydalar Sağlıyor

0
142
Fotoğraf: Andrea Piacquadio/Pexels

Okuma kabiliyeti, eğitimin temelini oluşturuyor fakat salgın sebebiyle okulların uzun süre kapalı kalması ve uzaktan eğitim, birçok temel becerinin öğretilmesinde benzersiz güçlükler meydana getiriyor. Yüz yüze dersler başladığında, muhtemelen birçok öğrencide telafi eğitimi gerekecek; özellikle de temel okuma becerilerinde geride kalan öğrencilerde…

Psychological Science bülteninde yayımlanan yeni çalışmada, sesler ile heceleme arasındaki ilişkiye (hecelemeden sese ve hecelemeden anlama yönelik düzenlere) dair açık talimatlar verilerek okuma öğretilen kişilerin, soz konusu ilişkiyi okuma sürecinde doğal şekilde keşfeden öğrencilere kıyasla çarpıcı bir ilerleme sağladıkları gösteriliyor. Sonuçlar, çocuklara okumanın en iyi şekilde nasıl öğretileceğine yönelik devam eden tartışmaya katkıda bulunuyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Londra Üniversitesi Royal Holloway Koleji’nde araştırmacı olan Kathleen Rastle, “Elde ettiğimiz sonuçlar gerçekten çarpıcı” diyor. “İki haftanın sonunda, açık talimat verilen neredeyse herkes, aşina olmadıkları simgelerle yazılan kelimeleri okuyabiliyordu.”

Psikoloji Bilimi Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here