Ağır COVID-19 Hastalarındaki Alışılmadık T Hücreleri, Hastalığın Sonucunu Haber Verebilir

0
Geleneksel olmayan T hücresi. Anonim

Fransa’da çalışan araştırmacılar; ağır COVID-19 geçiren hastaların, geleneksel olmayan T hücreleri şeklinde bilinen bir bağışıklık hücresi sınıfında değişimler gösterdiğini bulmuşlar. Bugün Journal of Experimental Medicine bülteninde yayımlanan araştırma, hastaların kanlarındaki bu hücrelerin faaliyetini izlemenin, hastalığın şiddeti ve gidişatı hakkında bilgi verebileceğini öne sürüyor.

SARS-CoV-2 bulaşan çoğu insan, nispeten hafif belirtiler geçirse de; bazı hastalar anormal bir iltihap tepkisi gösteriyor. Akciğerlere zarar verebilen bu tepki, akut solunum sıkıntısı sendromuna (ARDS) sebep olabiliyor ve hastanın ölümüyle sonuçlanma ihtimali taşıyor. Fakat COVID-19 ile ilişkili ARDS’den sorumlu olan bağışıklık hücreleri ve iltihabi moleküller, belirsizliklerini koruyor.

Geleneksel olmayan T hücreleri, virüs enfeksiyonuna verilen tepkinin kontrol edilmesine yardımcı olan farklı bir bağışıklık hücresi sınıfı. Genelde akciğerlerde ve vücuttaki diğer mukoza dokularında bulunuyorlar. Tours Üniversitesi INSERM Solunum Hastalıkları Araştırma Merkezi’nde çalışan araştırmacı Christophe Paget, “Buna rağmen, alışılmadık T hücrelerinin SARS-CoV-2 kaynaklı ARDS’nin patofizyolojik süreçlerindeki rolü henüz araştırılmamıştı” diyor.

Rockefeller Üniversitesi Basın Bürosu. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz