Ağır COVID-19 Hastalarındaki Kan Pıhtıları, Anormal Antikor Tepkisiyle İlişkili Olabilir

1
32
Kırmızı ve beyaz kan hücreleri. Tasvir: Eraxion/iStock

Çok ciddi COVID-19 vakalarında görülen iltihaplanma ve kan pıhtıları, hastalık ile savaşmaya gönderilen antikorların akciğerlerde gereksiz trombositleri faaliyete geçirmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Blood bülteninde yayımlanan yeni bir makalede, COVID-19’a karşı koruması için vücutlarımız tarafından üretilen antikorların artan trombosit işlevini nasıl tetiklediği ve bu durumun, ağır hastalık geçiren hastalarda ölümcül kan pıhtılarına sebep olabileceği ortaya çıkarılıyor. Trombositler, kanlarımızda bulunan ve kanamayı durdurmak ya da önlemek üzere pıhtı oluşturan ufak hücreler. Fakat trombositlerin düzgün çalışmaması, inmeler ve kalp krizleri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yeni çalışmada şiddetli COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastalardan, koronavirüsün çivi proteiniyle savaşması için üretilen antikorlar alınmış ve bu antikorlar, incelenmek üzere bir laboratuvarda klonlanmış. Araştırma takımı bu antikorların yüzeyinde bulunan ufak şekerlerin, sağlıklı bireylerde bulunan antikorlar ile farklılık gösterdiğini ve klonlanmış antikorlar laboratuvar ortamında sağlıklı donörlerden alınan kan hücrelerine takdim edildiğinde, trombosit faaliyetinde bir artış gözlendiğini keşfetmiş.

Araştırmacılar ya trombosit işlevini, ya da bağışıklık tepkilerini kısıtladığı bilinen farklı ilaçlara ait etkin bileşenlerle kana tedavi uygulandığında, laboratuvardaki trombositlerin bu şekilde tepki vermesini önlemenin mümkün olduğunu da keşfetmişler. Bulgular, günümüzde bağışıklık sistemi sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar yardımıyla, hücrelerin abartılı trombosit tepkisi oluşturmasını durdurmanın veya azaltmanın mümkün olabileceğini akla getiriyor.

Reading Üniversitesi. Ç: O.

1 YORUM

  1. Kalp krizi kiriner atardamalarin bir kan pihtisiyka tikanmasi sonucunda meydana gelebildigi icin , bazi hastaliklar , by pass ameliyati gecurenler erkilenebilecegi dusunulebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here