Ağustos En Sıcak Ay Olarak Temmuzun Yerini Aldı

0
Ağustos, en sıcak ay olarak Temmuz’un yerini aldı
Ağustos, en sıcak ay olarak Temmuz’un yerini aldı

Arkadaşlar, bu artık eğlenceli olmaktan çıktı. Eğer karanlık tarafta değilseniz hiçbir zaman eğlenceli değildi; fakat yeni bir dibi görme durumu ile karşı karşıyayız. Belki de ciddi anlamda yeni bir tavan yapma diyebiliriz.

Eylül ayında NASA tarafından yayınlanan yeni verilere göre, 1880 yılından itibaren tutulmuş olan kayıtlar baz alındığında, geçtiğimiz ağustos ayı şu ana kadarki en sıcak ağustostu. Bu yılki ortalama sıcaklık 1951-1980 yılları arasındaki ortalama ağustos sıcaklıklarından 0,98 °C fazlaydı. Bir önceki temmuz ayına yönelik “en sıcak ay” rekorunu da geçmiş oldu.

Ağustostaki küresel sıcaklık değerleri
Ağustostaki küresel sıcaklık değerleri

Bu haber ile birlikte,NASA’ya göre aylık sıcaklık ortalamalarının rekor kırmış olduğu 11. ardışık ayı yaşamış olduk. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ ne (National Oceanic and Atmospheric Administration-NOAA) göre ise ilerleyen haftalarda yayınlayacağı küresel ağustos sıcaklık değerlendirmesinde de belirtildiği gibi bu rekorun yaşandığı 16. ardışık ay kayıtlara geçmiş oldu. Hangi şekilde ölçersek ölçelim bu sıcaklık seviyeleri ile 2014’ün en sıcak yıl rekorunu geçmiş olan 2015’in rekorunu da 2016’nın geçeceği muhtemel görünüyor.

Bu demek oluyor ki 2016 yılı Temmuz, Haziran, Mayıs, Nisan, Mart ve benzeri şeklinde örnekler verip daha da geriye gidebileceğimiz rekor kıran sıcaklıklara sahip aylar sıralamasına Ağustos da ekleniyor. Üstelik hepsi bu değil, bu ayların içerisinde bulunduğu daha da uzun bir sıralama var. Tüm Dünya genelinde ortalama altında sıcaklığa sahip olan son ay Aralık 1984’tü.


Çeviren : Şevki Dilek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz