AIO Robotics’ten Dünya’nın İlk 3B Faksı Zeus

Hem 3B yazıcı hem 3 boyutlu tarayıcı hem de faks makinesi olan Zeus’la en sevdiğiniz küpeleri, bibloyu, Yıldız Savaşları aksiyon figürünü arkadaşınıza fakslayın. Eskiden ofis çalışanları klasik faks makinesi ile belgeleri, çıktıları ve yazışmaları şirketlere ya da devlet dairelerine fakslayabiliyordu. Dünyanın ilk 3B faks makinesi Zeus ise, evin en güzel salon aksesuarından elbisenin kopan düğmesine kadar her şeyi arkadaşınıza fakslamanıza izin veriyor (boyutları elverdiği sürece).

Zeus “küçük çaplı imalatı” atölyelerden alıp evlere taşıyarak bireysel kullanıcının, yani tüketicinin kendi evinde aksesuar, mutfak eşyaları ve yedek parça üretimi yapmasına imkan tanıyor. Böylece geleceğin merkezi olmayan, dağıtık bilgi ekonomisinin önünü açıyor.

Üçü bir arada

Teknoloji firması AIO Robotics 3B printer, 3B tarayıcı (dijitizer) ve 3B faks makinesini tek alette birleştiren Zeus’un prototipini üretti. En kısa zamanda seri üretime geçmek isteyen firma, projeyi “kitle kaynak” fon portalı Kickstarter sitesine taşıdı. Kickstarter yeni kurulan startup şirketlerin halkın bağışları ile (crowdsourcing) üretime geçecek sermayeyi bulmasını sağlıyor.

3B yazıcı, tarayıcı ve faks makinesini tek alette birleştiren Zeus, kullanım kolaylığı açısından ARM işlemci kullanan 7 inçlik renkli dokunmatik ekranla birlikte geliyor. ARM işlemci Zeus’un bilgisayara bağlanmadan kendi başına internete girmesini ve istenilen eşyanın CAD grafik tasarım dosyasını indirerek baskı ve faks işlemine başlamasını sağlıyor (Wi-Fi – ADSL desteği).

800+ lazer tarama çizgisi ile baskıda 4 kat yüksek çözünürlük

1.7 Ghz saat hızında çalışan 4 çekirdekli ARM işlemci kullanan bilgisayar, tıpkı akıllı telefon çipsetlerinde olduğu gibi elektrik tüketimini de azaltarak 3B yazıcı maliyetlerini önel ölçüde düşürüyor. Bu da Zeus’un ayrıca satılan bir 3B tarayıcı kullanmadan istenilen eşyayı 0,125 mm çözünürlükle taramasına olanak veriyor.

Zeus’un sayısallaştırıcı (Digitizer) aparatı nesneleri lazer ışınlarıyla tarayarak dijital 3 boyutlu çizimlerini oluşturuyor ve bunun için yüksek çözünürlüklü 2.1 megapiksel HD kamera kullanarak detaylarda kusursuzluğu yakalıyor. Evde imalatı gerçek hayata taşıyarak ekonomide devrim yapacak makinelerin öncülerinden Zeus, gömlek düğmesinden kolye klipsine ve pahalı bir broşa kadar hemen her şeyin replikasının üretilmesine ve ilgili 3B baskı dosyasının bulutta depolama sitelerine yüklenerek tüm dünya ile ücretsiz olarak paylaşılmasına imkan tanıyor. Zeus ile dosyayı bilgisayarda saklamak da mümkün.

Bu makineyi istediğiniz gibi “hack”leyebilirsiniz

Zeus’un diğer avantajı ise hareketli parçaları ve kasasının CNC tekniğiyle alüminyumdan üretilmiş olması (taranacak eşyanın yerleştirildiği döner tabla ve lazer tarama birimlerini taşıyan çıtalar ile diğer parçalar). Zeus 3B baskıda hammadde olarak plastik kullanıyor ama makinenin parçaları metalden üretildiği için kolay kolay yıpranmıyor. Hem tarama tablasının hem de baskı plastiğini döken “musluğun” otomatik döner tabla ve yükseklik ayarına sahip olması, aslına uygun detaylı kopyalar için elle ayarlama gereğini ortadan kaldırarak üretimi hızlandırıyor, kaliteyi artırıyor.

AIO Robotics, yazılım geliştiriciler için tam kapsamlı API paketi de yayınlayarak Zeus’un yazılımının daha hassas imalat için modifiye edilmesine izin verecek. Böylece sensörleri ve motorları daha etkili kullanmak mümkün olacak. Yazılım desteği ile ileride ilk yapılacak şeylerden biri de iki boyutlu aile fotoğraflarını 3B grafiklere dönüştürmek ve bunları kullanarak aile bireylerinin 3B büstlerini veya biblolarını basmak.

3’ü bir arada konsepti ile Zeus (2500 dolar), rakip 3B yazıcı Makerbot Replicator ve ayrıca satılan Digitizer’dan çok daha ucuza geliyor (3600 dolar). Böylece “evde profesyonel imalat” dünya ekonomisinde ilk kez mümkün oluyor.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir