Akıllı Algoritma, Parazite Gömülü İpuçlarını Arayarak Resimleri Temizliyor

0
545
Sol tarafta girdi verisi, ortada yapay zekanın yürüttüğü tahmin ve sağ tarafta da kesin referans görülüyor. Görüntü: Texas A&M Üniversitesi

Olağanüstü derecede küçük şeylerin dünyasına girmek için ya bir ışık hüzmesi, ya da elektronlar gerekiyor.

Daha berrak görüntüler sunan güçlü ışınlar, numunelere zarar veriyor. Diğer taraftan ise zayıf ışınlar parazitli (gürültülü), düşük çözünürlüklü görüntüler sunabiliyor.

Texas A&M Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, Nature Machine Intelligence bülteninde yayımlanan yeni çalışmada düşük çözünürlükteki görüntülerde bulunan tanecikliği azaltabilen ve normalde parazite gömülü olan yeni detayları ortaya çıkarabilen, makine öğrenimine dayalı bir algoritma tanımlıyorlar.

Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı profesör olan Shuiwang Ji, “Düşük kuvvetli ışınlar ile çekilen görüntüler parazitli olabiliyor ve biyolojik numunelerde bulunan ilginç, değerli detayları gizleyebiliyor” diyor. “Bu sorunu çözmek amacıyla, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturmak üzere saf bir hesaplama yaklaşımı kullanıyoruz. Bu çalışmada ise çözünürlüğü, yüksek bir ışın kullanarak elde edebileceğiniz detaylara çok benzer bir seviyeye kadar geliştirebildiğimizi gösterdik.”

Vandana Sureş/Texas A&M Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here