Alaska’nın En Detaylı Haritaları İklimsel Değişimin Etkilerini Ortaya Koyacak

0
Kodiak Benny Benson Havaalanı etrafındaki bölge. Düşük yükseltili alanlar mavi, daha yüksek alanlar yeşil ve tepe noktalar kırmızı ile gösterilmiştir.
Kodiak Benny Benson Havaalanı etrafındaki bölge. Düşük yükseltili alanlar mavi, daha yüksek alanlar yeşil ve tepe noktalar kırmızı ile gösterilmiştir.

Bir dizi yeni üç boyutlu topografik harita Alaska’nın engebeli arazisine yüksek çözünürlüklü muhteşem bir bakış imkanı sunuyor. Uydu görüntülerinden oluşturulan 2 metre çözünürlüğündeki bu haritalar buzulların şimdiye kadar çıkarılmış en hassas haritaları. Bu bölgenin haritaları şimdiye kadar geleneksel olarak, buzulların soğuk ve zorlu koşullarından dolayı kısıtlı bir şekilde uçaklardan alınan görüntülerle oluşturulmuş ve bu nedenle çok daha az ayrıntıya sahip haritalar ortaya çıkmış.

Alaska’nın uydu bazlı, yüksek çözünürlüklü ve halka açık ilk yükselti haritasını oluşturmayı hedefleyen ArcticDEMs projesi sayesinde yayınlanan haritalar bir ilkti. Manzaradaki, erozyon, deniz seviyesindeki değişiklik veya diğer kuvvetlerden kaynaklanan değişimler harita üzerinde sık sık güncellenecek. Bu bilgi, iklimsel değişimin etkilerine karşı savunmasız hale gelen altyapı ve binaların belirlenmesinde Arktik topluluklara yardımcı olacaktır.

Mount Aniakchak, Aniakchak Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi’nde yer alan bir volkanik kaldera.
Mount Aniakchak, Aniakchak Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi’nde yer alan bir volkanik kaldera

Beyaz Saray’daki AESC (Arctic Executive Steering Committee) yönetici müdürü Mark Brzezinski, bir konuşmasında,

Kutup bölgesi dünyanın en hızlı ve derin değişikliklerinden bazılarını yaşıyor” dedi ve sözlerine ekledi: “Kutup bölgesi ve Alaska’nın büyük kısmının, Arktik topluluklara bölgedeki riskleri anlama ve yönetmede yardımcı olacak temel modern ve güvenilir haritaları bile hala eksik.

ArcticDEMs projesi, ABD Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı (NGA) ve ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından yürütülmekte ve 2017 itibarı ile buzulların tamamını haritalandırmayı hedeflemektedir. Şimdilik Alaska haritalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Wolverine Buzulu, Alaska’nın Kenai Peninsula kasabasının güney merkezinde yer almaktadır
Wolverine Buzulu, Alaska’nın Kenai Peninsula kasabasının güney merkezinde yer almaktadır

Recai Sinekli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz