Alkol Tüketimi, Kanser ve Ölüm Oranlarının Bir Bölümüyle Bağlantılı

0
900
Anonim

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, alkol tüketiminin ülkedeki tüm eyaletlerde ve Washington DC eyaletinde görülen kanser vakalarının önemli bir kısmından sorumlu olduğunu gösteriyor. Cancer Epidemiology bülteninde yayımlanan çalışma, alkol tüketimine atfedilebilen kanser vakası oranının Delaware eyaletinde %6,7’den, Utah eyaletinde %2,9’a kadar değiştiğini belirtiyor. Benzer şekilde Delaware eyaleti alkol ile ilişkili en yüksek ölüm oranına (%4,5) sahipken, Utah eyaletinde ise en düşük (%1,9) ölüm oranları görülüyor.

Ferhat İslami ve Amerikan Kanser Derneği’nde çalışan meslektaşları tarafından yürütülen bu araştırma, ABD’deki tüm eyaletlerde alkole atfedilebilen kanser oranları ile ölümlere ait güncel oranların tahmin edildiği ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

“Bu bilgiler, alkol tüketimini ve alkolle ilişkili kanserlerin meydana getirdiği yükü azaltmaya yönelik eyalet çapındaki kanser önleme ve kontrol çabalarının önceliklendirilmesi bakımından önem taşıyor” dior İslami.

Alkolle ilişkili kanserlerin oranı, bazı tekil kanser tiplerinde çok daha yüksek çıkmış. Örneğin ağız boşluğu/gırtlak kanserlerinde görülen oranlar Utah eyaletinde %36, Delaware eyaletinde %62,5 ve 45 eyalet ile Washington DC’de %45 veya daha fazla olmuş. Değerlendirilen kanser tipleri arasında alkolle ilişkili vakalar ve ölümler, cinsiyete göre en fazla erkeklerde görülmüş. Bu durum kısmen, erkeklerde alkol tüketiminin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Amerikan Kanser Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here