Apple Açık Kaynak Kodlu Care-Kit’i Oluşturmaya Başladı

0
35

carekit-4up-pr-print_3

Bir ay önce Apple, sağlık hizmetleri için geliştirdikleri en yeni platform olan CareKit’i duyurdu. Bu yeni platform, sağlık hizmetleri için 4 yeni iOS uygulamasına olanak sağlayacak. Ayrıca platform işlevselliği ve özellikleri ile ilgili hazırlıklar da bu hafta başlamış oldu. CareKit platformu, Apple’ın sağlık alanı çalışanlarının araştırmalarını daha kolay ve daha elverişli bir biçimde yapmaları için oluşturduğu bir platform olan ResearchKit’in yakın kuzeni. Apple’ın CareKit’i geliştirme amacı, hastalara kronik rahatsızlıklarının ortaya çıkma şartlarını engellemek ve kontrol altında tutmak için daha kolay bir yol sunmak. Hem hastalara hem de doktorlara kolaylık sağlayan bu iki platform, Apple’ın sağlık alanındaki uygulamalarda güçlü bir marka olmayı istediğini ispatlıyor.

CareKit uygulamaları, Tip 1 Diyabet ya da kalp rahatsızlıkları gibi uzun süreli sağlık problemlerinin günlük olarak izlenebilmesine ve bu rahatsızlıkları olan hastaların işlerini kolaylaştırmaya çalışıyor.  İlaç hatırlatmaları, belirti takibi, acı puanı ve hatta tüm bu bilgilerin hastanın doktoru ve hemşireleri tarafından kontrol edilebilmesi uygulamaların amaçları arasında. Bu hafta piyasaya çıkan 4 uygulama ise şöyle,

Start: Depresyon ve anksiyete ilaçlarını semptomlarını ve rahatsızlıkların ilerlemesini izlemek için geliştirilmiş bir uygulama.

One Drop: Diyabet ile ilgili sıkıntıları yönetmek için geliştirilmiş bir uygulama.

Glow Nurture and Glow Baby: menstürasyon döngüsü, hamilelik ve bebek sağlığı için geliştirilmiş uygulamalar.

CareKit’in rağbet görüp görmeyeceği görülecek, başarısı büyük olasılıkla doktorların sistemlere girebilmesine ve tabii ki doktor ve hastanın beraber çalışmadaki başarısına bağlı olacaktır. Buna rağmen, şu an akıllı telefon marketlerinde birçok sağlık uygulaması bulunuyor. Tüm bu uygulamaların sayısız kullanıcısı var. Çoğu kullanıcı birden fazla uygulamayı bir arada kullanıyor, tüm bu uygulamaların tüm sağlık hizmetlerine elverişli olduğu bir platform doktorlar ve hastaları için daha yararlı olacak ve insanlara sağlıklarının kontrolünü ellerinde tutma imkanı sağlayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here