Apple Watch Yeni Sağlık Uygulamalarıyla Fitness Koçunuz Oluyor

0

Günümüz sağlık teknolojileri alanında yükselen trend, attığımız her adımı, aldığımız her nefesi ve uyku süremizi takip eden cihazlar ve uygulamalar. Sonunda Apple da, Fitbit ve Garmin gibi fitness cihaz ve uygulamaları geliştiren firmalarla rekabet edebilmek için bu alana ciddi çalışmalarda bulunmaya karar vermiş görünüyor.

Apple, Haziran ayında San Francisco’da kendi düzenlediği yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC 2016) Apple Watch için geliştirdiği Activity (Aktivite), Wheelchair (Tekerlekli Sandalye) ve Breathe (Nefes) isimli üç yeni uygulamayı tanıttı.

Bu uygulamalardan ilki olan Aktivite uygulaması ile kaç adım attığınızı anında görmeniz ve günlük spor aktivitelerinizi gözlemlemeniz daha kolay hale getirilmiş. Uygulama bileğinizi her kaldırdığınızda size anlık egzersiz sonuçlarınızı göstermekte. Apple, yeni Aktivite uygulaması ile kullanıcılarının diğer kullanıcılar ile etkileşebileceği yeni yollar sunarak kullanıcı tabanını arttırmaya yönelik bazı adımlar da atmış. Uygulama içinde var olan sayı tahtası benzeri ara yüz, arkadaşlarınızın ve sizin günlük spor aktivite sonuçlarınızı göstermekte. Bu sayede geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilmesi planlanan uygulama, birbirini motive etmek isteyen bir grup arkadaş için birbirlerine günlük adım sayılarını gönderebilir ya da kendi rekorunu kırmış olan bir arkadaşa tebrik mesajı gönderebilir. Ayrıca hırslı ve mükemmeliyetçi (hepimizin çevresinde var böyle insanlar) arkadaşların gruptaki bir arkadaşlarıyla dalga geçmelerine veya sıkı bir egzersiz sonrası yüksek tempolu kalp atışları ile böbürlenmelerini de sağlayabilir.

Tekerlekli Sandalye uygulaması ise adından da anlaşılabileceği üzere tekerlekli sandalyeli sporcular için onların ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilmiş bir uygulama. Kendi alanında oldukça yenilikçi olan bu uygulama ile Apple, geliştiricilerin ve test kullanıcıların yardımıyla tekerlekli sandalyeli sporcuların arazi koşularına bağlı olarak yokuş yukarı tırmanmak ya da engebeli arazi de engelleri aşmak için kullandıkları farklı teknikleri inceleyerek bu teknikler arasındaki farkları algılayarak kullanıcıların aktivitelerini takip etmekte. Tekerlekli Sandalye uygulaması, yine Aktivite uygulaması gibi kullanıcılar uzun süre hareket etmediğinde onları hareket etmeleri için uyarıyor.

Bu uygulamalar içerisinde belki de en yenilikçisi ise Apple Watch için geliştirilmiş Nefes uygulaması. Derin nefes ve yüksek bilinç egzersizleri, yoga ve diğer meditasyon yöntemlerin günlük stresle baş etmemize yardımcı olduğu üzerine yapılmış birçok araştırmayla desteklenmişken günümüzde MS hastalığı ve migrene bağlı baş ağrıları gibi kronik rahatsızlıkların bu yöntemler ile hafifletilebilmesi araştırılmakta. Kullanıcılara derin nefes egzersizi yapma konusunda rehberlik etmesi için tasarlanan Nefes uygulaması, kullanıcılara günün stresini atma konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Apple’ın tanıttığı yeni uygulamalar Apple Watch üzerinden ekrana eş zamanlı olarak aktivitelerinizin sonuçları getiriyor, arkadaşlarınız ile sıkı bir şekilde mücadele edebilmenizi sağlıyor ve aynı zamanda nasıl doğru, derin ve rahatlatıcı nefes almanızı size gösteriyor. Apple bu yenilikçi uygulamaları ile Apple Watch’ı Fitbit, Garmin ve TomTom gibi fitness cihazları ve uygulamaları geliştiren firmalar ile daha iyi rekabet edebilecek hale getirmeyi umuyor.


Mehmet Taner İmamoğlu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz