Apple Yeni iMac 4K ve 5K’yi, Magic Trackpad 2’yi, Magic Mouse 2’yi ve Yeni Klavyesini Tanıttı

0

Apple 2015 yılı için iMac modelini ve bu modelle birlikte gelen tüm ürünlerini yeniledi. Kablosuz klavye ve Magic Mouse’un yanı sıra, Apple’ın Magic Trackpad’i de (ayrı satılıyor) bu yıl yeni özelliklere kavuştu.

Apple’ın en son düzenlediği güz etkinliği daha çok iPhone, iPad ve hatta stylus bir kalem üzerine yoğunlaşmıştı ve etkinlikte bilgisayar modelleriyle ilgili bir duyuru yapılmamıştı. Bugünlerde çoğu kullanıcı dizüstü bilgisayar kullanmayı tercih etse de, masaüstü modeller de hâlâ, özellikle de profesyonel kullanıcılar arasında, kullanılıyor. Şimdi yeni iMac kullanıcılarının beklediği yeni özelliklere gelelim.

yeni imac

Bazı Apple kullanıcıları çoktan geçen yıl tanıtılan parlak görünümlü, siyah ve çöp kutusunu andıran Mac Pro’ya imrenmiş durumda. Ama daha ucuz bir masaüstü seçenek bakanlar için iMac yenilendi. Cupertino menşeli üretici Apple, 21,5 inçlik modellerine 4K ekran seçeneği ekledi, ayrıca 27 inç modellerinin hepsinin ekranını 5K olarak güncelledi. Ayrıca artık herkes tarafından bilinen pazarlama ismi olan “Retina” takısını da 4K ve 5K modellerine ekledi. Retina ismi, Apple ürünlerinde piksellerin gözle görülemeyecek kadar yoğun olduğu ekranlar için kullanılıyor.

iMac ürünleri geçen sene ortaya çıkan tasarımla aynı görünüme sahip. Hâlihazırda ince olan gövde kenarlara doğru daha da inceleşiyor ve ekran görevini de gören gövde aynı zamanda bütün donanımlara da ev sahipliği yapıyor. Bütün iMac’ler en az 1TB’lık standart hard-diskli depolama alanıyla geliyor. Ancak Apple, geleneksel hard-diskler ile SSD adı verilen (katı hâl sürücüsü) yeni nesil depolama çözümünü bir arada sunduğu Fusion Drive’ı isteğe bağlı olarak kullanıcılara sunuyor. Bütün ürün gamında değişken hızlara ve bellek (RAM) miktarlarına sahip Intel i5 işlemci bulunuyor. i7 işlemciler ise bazı modellerde, yine kullanıcıların isteğine bağlı olarak sunuluyor. Görüntü işlemcisi tarafında Intel’in Iris Pro Graphics 6200 modeli ve en üst donanım seviyesinde AMD Radeon M9 380 modeli görev alıyor. En düşük konfigürasyonlu iMac modelinde ise Intel HD Graphics 6000 modeli yer alıyor.

Yeni iMac’ler alışılageldik bağlantı arayüzlerine sahipler: USB 3.0, Thunderbolt, SD kart okuyucusu gibi. Ancak şaşırtıcı bir biçimde C tipi USB arayüzü yeni iMac’lerde yer almıyor. Bu bağlantı arayüzü Apple’ın sadece Macbook modelinde bulunuyor.

magic mouse 2

Apple’ın çeşitli hareket arayüzlerine sahip olan ünlü faresi Magic Mouse da artık değiştirilebilir pillerinden kurtuluyor. Cupertino merkezli şirket ilk faresinde kullanılan bataryaları kendisi üretiyor olsa da yeni faresinde kullanılacak olan çözümün kullanıcılar açısından çok daha yararlı olacağı kesin. Magic Mouse 2, şirketing Lightning arayüzünü şarj olmak için kullanacak ve Lightning kablosu ürünle birlikte veriliyor olacak. Yani şarjı biten kullanıcıların Apple Store’lara akın etmesine gerek kalmayacak. Bu yeni fare Apple’ın tüm bilgisayarlarına Bluetooth vasıtasıyla bağlanabilir ve kullanılabilir olacak. Ancak fareyi kullanırken şarj etmek isteyenler için kötü bir haberimiz var: Şarj soketi, farenin altına konumlandırıldığı için farenizi şarj ederken kullanmanız mümkün olmayacak. Apple mağazalarından satın alabileceğiniz ürün, yeni iMac’lerle birlikte kutudan çıkacak.

magic trackpad 2

Apple bunlarla sınırlı kalmayıp, harici dokunmatik aygıtını da yeniledi. Dokunmatik olarak çalışan aygıt, hâlen cam bir yüzeyle sunuluyor ve kullanıcılara tıklama, vurma ve kaydırma gibi hareketlerle cihazları yönetme imkanı sunuyor. Ancak cihazın profili inceltilmiş ve aynı zamanda eski modellerde yer alan silindirik bitiş ortadan kaldırılmış. Magic Trackpad’in bu türevi şarj edilebilir bataryayla geliyor.

Özellikler açısından en önemlisi ise aygıtın force-touch teknolojisini de bünyesinde barındırıyor olması. En son tanıtılan 12 inçlik yeni Macbook’ta da bulunan bu özellik, kullanıcılara dokundukları alana uyguladıkları değişken baskı oranları sonucunda, işletim sistemi ve uygulamalarda yeni kullanım alanları sağlıyor. Hızlı sözcük anlamları ve videoların oynatımı sırasında daha keskin bir ileri-geri sayma deneyimi gibi… Çoklu-parmak hareketleriyle internet tarayıcısında bir önceki ve sonraki sayfaya gitmek gibi özellikler yine korunmuş durumda. Magic Mouse 2’den farklı olarak Magic Trackpad 2 yalnızca sonradan alınabilecek.

magic keyboard

Apple, kablosuz klavyesine de biraz sihir katıyor. Magic Mouse ve Trackpad ürünlerinde olduğu gibi Magic Keyboard ürününde de artık iki tane AA batarya yerine Lightning bağlantısıyla şarj edilebilir bir batarya sunuluyor. Bu özellik tek başına, klavyesini direkt güç girişine bağlamak isteyenler için ürünü almaya değecek bir özellik olacak gibi görünüyor.

Apple aynı zamanda tuş stabilitesini %33 oranında artırdığını da iddia ediyor. Bataryaya ev sahipliği yapan gövde dolayısıyla aygıt, eski tasarımından biraz daha kalın bir tasarıma sahip. Kalvye ayrıca temin edilebileceği gibi yeni alınan iMac’lerin içinden de çıkıyor.

Yeni iMac’lerle sunulan 4K ve 5K çözünürlüğündeki ekranlar kullanıcılar için en önemli özellik olacak denilebilir. Aynı zamanda yeni klavye ve farelerde kullanılacak şarj edilebilir batarya da kullanıcıların günlük kullanımında önemli değişiklikler yaratacaktır. iPhone kullanan iMac kullanıcılarının çoğunun hâlihazırda Lightning bağlantısından çıkan bir Lightning kabloları olduğunu düşünülürse, durumun önemi daha da ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz