Apple’ın ResearchKit Uygulamasını Kullanan İlk Büyük İlaç Şirketi: GlaxoSmithKline

0

Apple bir yıl kadar önce ResearchKit uygulamasını tanıttığında en büyük soru bu uygulamanın gerçekten kullanıma sunulup sunulmayacağıydı. (ResearchKit uygulaması açık kaynaklı, araştırmacılar ve doktorların kendi çalışmalarını dizayn etmeleri ve çalışmalarının ihtiyacına göre özel olarak klinik deneyler oluşturabilmeleri için ortaya çıkarılmış tıbbi bir yazılım.)

Ülke genelinde araştırma enstitülerindeki küçük gruplar bu platformu kullanırken ResearchKit henüz daha büyük gruplara ulaşamamıştı. Şimdi ise devasa ilaç şirketi GlaxoSmithKline eklemleri etkileyen kronik bir hastalık olan romatizmalı eklem iltihabı ile ilgili çalışmalarında ResearchKit’i kullanacağını duyurdu.

PARADE (Romatizmalı eklem iltihabı hastalarına dair veri toplama projesi) adlı çalışma bu hastalığın insan hayatını ne kadar kötü etkilediğini anlamaya çalışıyor. 300 katılımcı romatizmalı eklem iltihabı semptomları ile ilgili olduğu kadar mental ve fiziksel sağlıkları ile ilgili soruları da günlük olarak uygulama üzerinden cevaplıyor. Daha sonra araştırmacılar hastalığı daha iyi anlayabilmek için bu verileri kullanacaklar.

Bu çalışma herhangi bir ilaç veya tedavi üzerine yapılmayacak. Ama çalışma başarılı olursa, bu hem platform hem de Apple için harika bir haber olabilir, ayrıca ResearchKit’in yeni ilaç ve tedavilerin etkileri üzerinde çalışan diğer klinik çalışmalarda kullanılmasının önünü de açabilir. Aynı zamanda bazı faktörlerin üzerinde çalışılması gerekiyor. Bloomberg’in işaret ettiği üzere, ResearchKit’in kullanımı katılımcının pahalı bir Apple cihazı sahibi olmasına dayanıyor. Bazı araştırma grupları çalışma için Apple cihazı ödünç verse de cihaz sağlamayan diğer araştırmalar demografik açıdan yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.


Semih Yegen

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz