Araştırmacılardan İnternette En Yüksek Hız Rekoru: Saniyede 22 TB

0
Umberto/Unsplash

İnternet, geçtiğimiz onlarca yılda hayatlarımızın çoğu alanını dönüştürdü. Bu teknoloji, halen gelişmeye devam ediyor: Araştırmacılar, veri aktarım oranlarında yeni bir rekor kırmış ve saniyede 178 terabitlik (Tbps) inanılmaz bir hıza ulaşmışlar.

Bu miktar, Japonya’daki bir araştırma takımının kırdığı önceki rekorun beşte birinden daha yüksek ve günümüzde mevcut olan en hızlı internetin yaklaşık iki katı kadar.

4K filmlerin yaklaşık 15 GB boyutunda olduğu düşünüldüğünde, bu yeni hızla beraber teorik olarak sadece bir saniyede yaklaşık 1.500 film indirilebilir.

Bu gelişme, süper hızlı bir laboratuvar deneyinden fazlası da olabilir. Projenin ardındaki bilim insanlarına göre 178 Tbps rekoruna ulaşmada kullanılan bu teknoloji, mevcut fiber optik kablolara nispeten kolay bir şekilde eklenebilir.

Günümüzdeki internet, ışık sinyallerinin azalmasını önlemek üzere yükselticilerin kullanıldığı fiber hatlardan geçiyor.

Araştırmacıların söylediğine göre yeni teknolojinin 40-100 kilometre aralıklarla mevcut yükselticilere eklenmesi, fiber kablonun değiştirilmesi için gereken masrafın çok daha ufak bir kısmını oluşturuyor.

İngiltere’deki College London Üniversitesi’nde elektrik ve elektronik mühendisi olan Lidia Galdino şöyle söylüyor: “Günümüzde var olan son teknoloji bulut veri merkezlerinin ara bağlantıları saniyede 35 terabite kadar aktarım yapabilse de; mevcut altyapıyı daha verimli şekilde kullanan yeni teknolojiler ile çalışıyor ve fiber optik bant genişliğinden daha iyi faydalarak, saniyede 178 terabitlik dekor bir aktarım hızını mümkün kılıyoruz.”

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz