Araştırmaya Göre COVID-19 İşitme Sistemine Zarar Vermiyor

0
622
Fotoğraf: EHStock/iStock

COVID-19 salgını başladığından beri, profesyonel literatürde bu yeni hastalığın sebep olduğu muhtemel duyma kaybına yönelik bazı raporlar görülmüştü. Tel Aviv Üniversitesi (TAÜ) ve Galilee Tıp Merkezi ortaklığıyla yürütülen yeni bir çalışma, COVID-19 enfeksiyonunun sonucunda işitme sistemine zarar geldiğine yönelik hiçbir bulgu olmadığını gösteriyor.

8 Aralık’ta Otology & Neurotology bülteninde yayımlanan araştırma, TAÜ Sackler Tıp Fakültesi’nde çalışan Profesör Karen Avraham’ın önderliğinde yürütülmüş.

“Salgının başlangıcından bu yana, COVID-19’un koku ve tat duyusu kaybı gibi bazı uzun vadeli etkilerinin olduğu açıklık kazanmıştı” diye açıklıyor Profesör Avraham. “Fakat duyma kaybı olasılığı, tıp pratisyenleri arasında tartışılmış ve bazıları iyileşen hastalarda bu belirtinin olduğunu bildirmişti”

“Fakat merak edilen soru, bu gibi duyma kaybının işitsel sisteme gelen hasar sebebiyle mi olduğu; yoksa bunun, nezlede sıkça görüldüğü gibi orta kulağı tıkayan sıvıların sebep olduğu geçici bir belirti mi olduğuydu.”

Tel Aviv Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here