Araştırmaya Göre Evcil Hayvanlar, Evde Kalmanın Stresini Azaltabilir

0
1868
Pascal Roussy/Flickr

Evcil hayvan sahiplerine iyi haberler var; üstelik sadece kedi veya köpek bakanlara da değil…

Bir evcil hayvan ya da refakatçi hayvanınızın olması (ister kürklü olsun, ister bir çiftlik hayvanı), görünüşe göre sokağa çıkma yasağı sırasında salgın hayatının ve yalnızlığın sebep olduğu stresle başa çıkmaya yardımcı oluyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvanlar, sokağa çıkma yasakları sırasında pek çok insan için önemli bir duygusal destek kaynağı olmuş ve bu kişilerin hissettiklerini söylediği yalnızlığı azaltarak, zihin sağlıklarını genel anlamda iyileştirmiş.

Lincoln Üniversitesi’nde çalışan ve hayvan davranışları üzerinde araştırma yapan Daniel Mills şöyle söylüyor: “Bu çalışma, içinde bulunduğumuz zamanda özellikle önem taşıyor çünkü evinizde size eşlik eden bir hayvanın olmasının, tecritle ilişkili psikolojik stresin bir kısmına karşı tampon vazifesi görebildiğini gösteriyor.”

Yalnızlığın, depresyon ve anksiyete gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarının oluşma tehlikesini artırabildiği biliniyor.

Ayrıca önceki araştırmalar sayesinde; evcil hayvanların, bipolar bozukluk veya şizofreni gibi ciddi zihinsel hastalıklarla yaşayan insanlara önemli bir destek sağlayabildiğini görmeye başlıyoruz.

Fakat bu çalışmada yapılan ankete her kesimden insan katılmış ve bu kişiler, büyük oranda eşi görülmemiş şartlar altında yaşamışlar; yani salgın kaynaklı sokağa çıkma yasağı şartlarında.

Nisan ayının ortası ile Mayıs ayının sonu arasında İngiltere’de yaşayan ve sokağa çıkma yasağı uygulanan 6.000’e yakın insan, zihin sağlıkları ve evcil hayvanlarına yönelik yapılan bir ankete katılmış.

Çalışmadaki katılımcıların çoğunun en az bir evcil hayvanı varmış. Bu yüzden araştırmacılar binlerce insanı ölçse de, bunların yalnızca ufak bir kısmının evcil hayvanı bulunmuyormuş. Yani ankette hayvanseverler ağır basıyor.

“Sonuçların, bu ikazın akılda tutularak yorumlanması gerekiyor” diye açıklıyor araştırmacılar. “Yine de ‘hayvanseverlerden oluşan’ örneğimizde bir hayvan sahibi olmak, evde kalmanın zihinsel sağlık ve yalnızlık üzerindeki etkilerini bir parça azaltmıştı.”

Araştırmada hayvanların türünün önemli olmadığı, insanların her türden hayvanla güçlü duygusal bağlar oluşturabildikleri de bulunmuş.

Clare Watson/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here