Art Arda Yetersiz Uyumak, Zihinsel ve Fiziksel Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

1
125
Fotoğraf: John-Mark Smith/Unsplash

Zihinsel ve fiziksel sağlığınızın büyük oranda bozulması, sadece üç gece art arda yetersiz uyumanıza bağlı. Annals of Behavioral Medicine bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada, sekiz ardışık gece boyunca altı saatten az uyumanın sonuçları inceleniyor. Uzmanlar, ortalama yetişkinlerde sağlığın en uygun seviyede desteklenmesi için en az altı saat uyunması gerektiğini söylüyor.

Güney Florida Üniversitesi Yaşlanma Çalışmaları Enstitüsü’nde yardımcı profesör olan baş yazar Soomi Lee, belirtilerde meydana gelen en büyük sıçramanın, sadece bir gecelik uyku kaybından sonra ortaya çıktığını keşfetmiş. Zihinsel ve fiziksel sorunların sayısı kötüleşerek, üçüncü günde zirve yapmış. Araştırma bu noktada, insan vücudunun tekrarlı uyku kaybına nispeten alıştığını gösteriyor. Fakat bu durum, altıncı günde tamamen değişmiş ve katılımcılar fiziksel belirti şiddetinin en kötü durumda olduğunu bildirmişler.

“Pek çoğumuz, uyku borcumuzu hafta sonları ödeyebileceğimizi ve hafta içi daha üretken olabileceğimizi düşünüyoruz” diyor Lee. “Fakat bu çalışmadan çıkan sonuçlar, sadece bir gece uyku kaybı yaşamanın gündelik işleyişinizi önemli oranda zayıflatabildiğini gösteriyor.”

Uyku kaybının sonucu olarak kendilerini sinirli, gergin, yalnız, hırçın ve usanmış hissettiklerini belirten katılımcılar, bu hislerin giderek biriktiğini aktarmışlar. Katılımcılar ayrıca üst solunum yolları sorunları, ağrılar, sindirim sorunları ve diğer sağlık endişeleri gibi fiziksel belirtileri daha fazla yaşadıklarını aktarmışlar. Bu olumsuz his ve duygular, ardışık uyku kaybının yaşandığı günlerde devamlı şekilde yükselmiş ve bir gecede altı saatten fazla uyunmadıkça temel seviyelere geri dönmemiş.

 

 

 

 

Kaynak: Güney Florida Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

1 YORUM

  1. Asiri kahve cay kola icmek uykusuzluk yapabilir. Her ne kadar bir iki kadek alkol insani rahatlatir uyumaya tardimci olur gibi gizuks3de nirmal dizdaku alkol bile uyku aliskanligini bozabilir.psulokojik faktorler yonunden uykusuzluk gecici bir problem8n veya yasanmakta olanbir bozuklugu haber veriyor olabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here