Artık Çocukların İklim Değişikliği Konusunda Hükümete Dava Açma Hakkı Var

0
Geçen yıl kayıtlara geçen en sıcak yıldı, ve 2016 da geçen yılı geçme yolunda.Kırmızı ve turuncu renkler, geçen yıl sıcaklığın ortalamanın üstünde olduğu bölgeleri , mavi renk ise ortalamadan daha soğuk olan yerleri gösteriyor.

Gelecek dört yıl, iklim değişikliği açısından pek iç açıcı görünmüyor. Başkan seçilen Donald Trump, iklim değişikliğinin bir  ‘şaka’ (ki  değil) olduğuna inanıyor. Çığır açacak Paris iklim değişikliği anlaşmasından çıkmanın yollarını arıyor ve Çevre Koruma Ajansı’nın başına iklim değişikliğine şüphe ile yaklaşan birini atadı.

Ama, geleceğimiz üzerinde toplanan karbon yüklü bulutların arasından küçük de olsa bir güneş ışığı sızmakta: bir grup okul çocuğu, iklim değişikliğini kontrol altında tutmayı başaramayan hükümete karşı dava açma hakkı kazandı.

Our Children’s Trust olarak bilinen grup, yaşları 9 ile 20 arasında değişen 21 genç insandan oluşuyor. Gençler, birçok eyalette,’ iklim değişikliğine neden olarak federal hükümetin genç neslin yaşama, özgür olma ve mülk edinme gibi anayasal haklarını ihlal ettiği gibi başlıca kamu vakıf kaynaklarını da korumada başarısız olduğunu’ savunuyorlar.

Ülkemiz, evlerimize ve arabalarımıza enerji sağlamak için fosil yakıtlara bel bağladığından, şimdiden daha sıcak bir dünyanın etkilerini hissetmeye başlıyoruz. Fakat eriyen buzulların, kuruyan tarım arazilerinin, büyük yangınların ve daha şiddetli fırtınaların darbelerine katlanmak zorunda kalacak olanlar gelecek nesillerdir. Ve bu konuda çılgına dönmüş gibi görüyorlar..

Petrol endüstrisindeki birçok acente ve hükümet çocukların davasının reddedilmesi için başvuruda bulunmasına rağmen, Eugene, Oregon’dan Yargıç Ann Aiken çocuklara dava açabilme hakkı verdi.

Çocuklar için bu uzun ve zor olacak gibi görünen yasal mücadelenin başlangıcı ama doğru yönde atılmış önemli bir adım. Aynı yöntem; Hollanda’da geçen yıl bir mahkeme,  hükümetin ‘gaz salınımının 2020 de, 1990’dakinden en az %25 daha az olmasını sağlamasının zorunlu olduğu’ kararını verdiğinde işe yaradı. İşte size Amerika’da da tekrarlayabileceğimiz bir umut.

Our Children’s Trust ülke çapında gençleri iklim değişikliği mücadelesine dahil etmek için birçok çalışma düzenliyor.

Bir yetişkinseniz ve mücadelede yer almak istiyorsanız, iklim değişikliğini daha kötü bir hale dönüşmeden önce durdurmaya yardımcı olabilmek için yapabileceğiniz dört şey:

Sesinizi yükseltin,

Mücadeleye katılın,

Karbon ayak izinizi küçültün,

Kendinize iyi bakın.

Çeviren : Deniz TUNA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz