Asetaminofen Pozitif ve Negatif Duyguları Bastırıyor Olabilir

Acınızı dindirmek için Tylenol aldığınızda beklenmedik bir yan etkiyle karşılaşabilirsiniz: Apati.  Asetaminofen Tylenol’ün ana maddesi ve 70 yıldan fazla süredir ABD’de kullanılıyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre asetaminofen acının yanında pozitif duygularınızı da azaltıyor.

“Bu demek oluyor ki Tylenol ve türevlerinin kullanılmasının önceden düşündüğümüzden daha geniş sonuçları olabilir” diyor üniversitede doktora öğrencisi olan araştırmanın baş yazarı Geoffrey Durso ve ekliyor “görülüyor ki asetaminofen ağrı kesici yerine bütün duyguları kesiyor.”

Araştırmada ekip asetaminofeni katılımcılara verdi ve ardından bir iyi bir de kötü durum içeren fotoğraflar gösterdi. Plasebo alanlar ile asetaminofen alanlar karşılaştırıldığında ilacı alanların fotoğraflara daha az tepki gösterdiği görüldü. Durso’ya göre ise onlar bunun farkında bile değil!

Araştırmacılar ibuprofen ve aspirin gibi ağrı kesicilerin de aynı etkiye sahip olup olmadığından emin değil fakat Durso ileride bunun da çalışılacağını söylüyor. Bu araştırma ayrıca bizim acı merkezimiz ve zevk merkezimizin de birbiri ile düşündüğümüzden daha fazla ilişki içerisinde olduğunu da gösteriyor. Durso son olarak bu araştırmanın neden bazı insanların büyük olaylara daha hassas olduğunu, kötü olaylara karşı savunmasız olduğunu da açıkladığını sözlerine ekliyor.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir