Asidin Dişlere Nasıl Zarar Verdiğini Anlamaya Yardımcı Olan Yeni Yöntem

0
188
Fotoğraf: Bojan89/iStock

Surrey Üniversitesi ve Birmingham Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan araştırmacılar, asidin dişlere mikroyapısal bir seviyede nasıl zarar verdiğini daha iyi anlamak amacıyla yeni bir yöntem geliştirmişler.

Araştırmacılar, Surrey Üniversitesinin güçlü bir ortağı olduğu özel bir parçacık hızlandırma tesisi olan Elmas Işık Kaynağında “yerinde senkrotron mikrotomografi” adı verilen bir yöntem uygulamışlar. Burada elektronlar ışık hızına yakın şekilde hızlandırılarak, kuvvetli X-ışınları oluşturulmuş. Daha sonra asit uygulanan dentin örnekleri, bu ışınlar kullanılarak taranmış. Araştırma takımı bu sayede, dentinin iç yapısının mikrometre altı çözünürlükte üç boyutlu görüntülerini oluşturmuş (bir mikrometre, bir milimetrenin binde biri). Deneyde elde edilen görüntüleri altı saat boyunca analiz eden araştırmacılar, asidin dentinde meydana getirdiği mikro yapısal değişimler üzerinde ilk defa gerçekleştirilen (çoğunlukla 4B çalışmalar şeklinde adlandırılan) 3 boyutlu bir çalışma yürütmüş.

Dental Materials bülteninde yayımlanan çalışmada asidin, dentinin farklı yapılarında bulunan mineralleri farklı oranlarda çözdüğü vurgulanıyor. İnsan dişinin esas kısmını oluşturan dentin, taç yüzeyini kaplayan mineyi destekleyerek dişin güçlü ve dayanıklı olmasına yardımcı oluyor. Fakat diş plağından gelen asitler, dişin çürümesine sebep olarak diş yapısının bütünlüğünü etkiliyor. Yeni araştırmada, dentinin yapı ve işlevini geri kazanmaya yardım eden yeni tedavilere yol açabilecek bilgilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

 

 

 

 

Kaynak: Surrey Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here